Jak przygotować się na wakacyjny wyjazd z dzieckiem?
Wspólny wyjazd rodzinny to nie lada wyzwanie, jednak nie warto z niego rezygnować! Przy nieco większych staraniach niż dotychczas, kiedy w podróż wybieraliśmy się bez dzieci, można zorganizować fantastyczne wakacje, które zapewnią niezapomniane wrażenia dla całej rodziny. Co więcej – wiedza i doświadczenie, których nabierze dziecko podczas wyjazdu będą dla niego niezwykłą lekcją, która przysłuży się jego rozwojowi. Maluch nauczy się odwagi, elastyczności, odporności na (czasami) niezbyt komfortowe sytuacje, być może zainspiruje go radość z odkrywania świata. Jak przygotować się na wakacyjny wyjazd z dzieckiem? Dowiesz się w artykule.
Przed podróżą
Zanim wyruszysz w podróż. Jeśli planujesz podróż samochodem, zastanów się nad jego przeglądem (może nas to uchronić przed awarią pojazdu w czasie drogi). Zadbaj także o komfort jazdy – dobrze, aby auto było porządnie wysprzątane i świeże, a klimatyzacja czysta.
Miejsce noclegowe. Wyjeżdżając z dzieckiem dobrze pomyśleć o miejscu, w którym już byliśmy i uznajemy je za sprawdzone i godne zaufania. Nowe, nieodwiedzane wcześniej obiekty czasami potrafią być zaskakujące (niestety – negatywnie). Lepiej uniknąć niemiłego zaskoczenia, kiedy okaże się, że miejsce, w którym planujesz nocować z maluszkiem pozostawia wiele do życzenia pod względem higieny lub oferowane tam posiłki są niskiej jakości. Sprawdź również czy w hotelu, w którym zamierzasz spędzić urlop znajdują się dodatkowe udogodnienia dla dzieci takie jak: kącik do zabawy, miejsce do spacerowania oraz akcesoria takie jak wanienka, nocnik, łóżeczko turystyczne itp.
Lista rzeczy do spakowania. Zadbaj, aby lista nie była zbyt długa i znalazły się na niej tylko te rzeczy, które naprawdę nam się przydadzą. Niestety, nie jest to proste – im mniejsze dziecko, tym bardziej wydłuża nam się lista akcesoriów, które musisz ze sobą zabrać. Poniżej przedstawiamy proponowaną listę przedmiotów, które warto zabrać ze sobą na wyjazd:
1. Latarka
2. Aparat fotograficzny
3. Termos (klik)
4. Kosmetyczka
5. Apteczka (leki przeciw chorobie lokomocyjnej, leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, leki przeciwhistaminowe – jeśli dziecko ma alergię, maści na oparzenia i ukąszenia, probiotyki, leki przeciw biegunce, środki przeciw owadom, termometr, opatrunek, gaza, plasterki, woda utleniona)
6. Plecak podróżny (w którym będziemy nosić akcesoria dla dziecka)
7. Prowiant
8. Czajnik elektryczny (jeśli nie będzie go na wyposażeniu miejsca noclegowego)
Akcesoria dla dziecka:
1. Plastikowe sztućce, plastikowa miseczka i kubeczek (klik)
2. Ulubione zabawki dziecka – nie zabierajmy ich zbyt wiele, w końcu wybieramy się na wakacje, a nie ma sensu gromadzić zbyt dużego bagażu. Zabierajmy te zabawki, które dzieci kochają najbardziej, unikając jednocześnie tych, które są małe lub składają się z wielu elementów i łatwo byłoby je zgubić
3. Nocnik turystyczny (klik)
4. Akcesoria nad wodę: koce, ręczniki, maty plażowe, basenik, akcesoria dmuchane, zabawki plażowe, parawan
5. Opaska identyfikacyjna dla dziecka z numerem telefonu jednego z rodziców
6. Wanienka turystyczna (klik)
7. Zestaw ubranek (na chłodniejsze i cieplejsze dni)
8. Płaszczyk/kurteczka przeciwwiatrowa i przeciwdeszczowa
9. Wygodne obuwie (klik), najlepiej nieprzemakalne (sandałki, klapki lub crocsy)
10. Na słoneczne dni: nakrycie głowy, kremy z filtrem (klik), namiot plażowy (jeśli wybieramy się nad wodę) itp.
11. Książeczka zdrowia dziecka
Dodatkowe akcesoria dla niemowlaka:
1. Pieluchy do pływania (klik), czyli tak zwane swimmersy (w przypadku wypoczynku nad wodą)
2. Łóżeczko turystyczne, kołderka (klik)
3. Prowiant – kaszki, mleko w proszku, posiłki w słoiczkach
4. Śliniaczek, najlepiej silikonowy (klik)
5. Kosmetyki dla dzieci (klik) płyny do kąpieli, chusteczki nawilżające, oliwka, kremy, pieluchy, szczoteczka do włosów itp.
6. Podgrzewacz do butelek (klik)
7. Wózek
8. Nosidełko lub chusta do noszenia - klik (do wózka dodatkowo może przydać się moskitiera lub folia przeciwdeszczowa)
9. Butelki do karmienia (klik), smoczki (+ przynajmniej 2 w zapasie na wypadek zgubienia)
10. Czapeczka chroniąca przed słońcem (klik)
Podczas podróży
Czas podróży. Jeśli zależy Ci na tym, aby podróż przebiegła spokojnie i bezstresowo, najlepiej rozpocząć ją w czasie, kiedy dziecko zazwyczaj idzie spać – wieczorem lub podczas popołudniowej drzemki. Pamiętaj, że niemowlę nie może podróżować w samochodzie dłużej niż 6 godzin!
Fotelik samochodowy. Dopilnuj, aby dziecko zostało prawidłowo zapięte w foteliku. Sprawdź, czy fotelik jest bezpiecznie przymocowany do siedzenia. Jeśli dziecko jest młodsze, fotelik powinien zostać zamontowany tyłem do kierunku jazdy.
Postoje. Nie zapominaj o chwilach odpoczynku podczas podróży. Dobrze zatrzymać się w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, gdzie znajdują się m.in. strefy zabaw dla dzieci, miejsca dla matek karmiących lub specjalne pomieszczenia do przewijania niemowląt. Odświeżony, zregenerowany maluch chętnie wsiądzie do auta, aby ruszyć w dalszą drogę. Postój jest także idealną okazją na wywietrzenie i odświeżenie auta. Przy podróży z niemowlętami obowiązkowo postój powinien odbywać się co dwie godziny. Nawet na chwilę nie zostawiaj samego dziecka w aucie!
Prowiant. Niezależnie od tego, jak długa czeka Cię wakacyjna podróż, nie zapomnij o odpowiednim prowiancie dla dziecka. Najlepiej sprawdzą się kanapki, ciasteczka zbożowe, chrupki ryżowe itp. Dobrze jest, aby spożywanie posiłku odbywało się podczas postoju (kiedy dziecko je lub pije podczas jazdy, istnieje ryzyko jego zadławienia). W przypadku niemowląt i młodszych dzieci świetnie sprawdzą się obiadki w słoiczkach i oczywiście mleko, które podgrzejesz w turystycznym podgrzewaczu do butelek.
Zabawki. Umilą czas dziecku i ciekawie zajmą jego podróż. Najlepiej sprawdzą się miękkie przytulanki, gry karciane lub zabawki z tablicą magnetyczną. Na czas podróży przyda się także płyta z ulubionymi piosenkami oraz tablet/telefon z ciekawą bajką. Podróżując z niemowlakiem, do fotelika można przymocować kilka praktycznych zabawek: grzechotek lub gryzaczków.
Bagaż podręczny. Tu poza prowiantem sprawdzą się chusteczki higieniczne i nawilżające, apteczka i cieplejsze ubranie (dla niemowlaka dodatkowo – kocyk, pieluszki, pieluchy tetrowe, przegotowana woda w butelce/termosie, mleko modyfikowane – jeśli nie karmimy piersią, smoczek, cieplejsze ubranko).
Odzież. Ubierzmy dziecko w wygodną, przewiewną odzież, nie krępującą jego ruchów. Dziecko będzie czuło się swobodnie, a tym samym komfortowo.
Kiedy będziesz już na miejscu
Krótkie wycieczki. Jeśli masz maleńkie dziecko zdecydowanie lepiej się sprawdzą się krótkie wypady niż np. całodniowy pobyt w jednym miejscu. Staraj się wybierać miejsca do zwiedzania atrakcyjne nie tylko dla dorosłych, ale ciekawe również pod kątem dziecka, które zabierasz ze sobą. Z pewnością nie zainteresują go muzea, pałace czy świątynie – dłuższa wycieczka w takim miejscu może okazać się dla dziecka nużąca. Doskonale sprawdzą się miejsca, w których maluch będzie miał dużo miejsca do biegania lub czas wypełniony atrakcjami: krótki rejs statkiem, wesołe miasteczko itp. Z kilkulatkiem możesz z powodzeniem wybrać się na krótkie wycieczki po górach.
Aktywność dziecka. Pozwól dziecku na aktywny wypoczynek, jednak pamiętaj, aby kontrolować, czy nie jest ono przegrzane/przechłodzone. Latem koniecznie zabierz dla dziecka nakrycie głowy, kremy do opalania i dużo płynów.
Bagaż podreczny. Pamiętaj, aby nawet na krótkie wycieczki zabierać ze sobą prowiant, napoje, chusteczki nawilżające, kremy do opalania i apteczkę (właśnie wtedy idealnie przyda Ci się podróżny plecak). Czasami niezbędna okaże się również ukochana zabawka dziecka, która przypomina mu dom (a tym samym zadziała uspokajająco).
… a kiedy wybierasz się za granicę…
Podróż i noclegi. Lecąc samolotem pamiętaj o zabraniu prowiantu i płynów dla dziecka. Dzieci do 2. roku życia przelatują w specjalnych kołyskach, które trzeba wcześniej zarezerwować. Podczas startu i lądowania samolotu rodzice są proszeni o wzięcie maleństwa na ręce i przypięcie go do siebie specjalnymi pasami. Wybierając miejsce noclegowe, sprawdź czy są w nim udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Często w hotelach znajduje się specjalne wyposażenie dla dzieci: łóżeczka, krzesełka do karmienia, brodziki dla dzieci itp.
Wizyta lekarska. Przed wyjazdem zagranicznym warto udać się do lekarza. I to najlepiej około 2 miesięcy wcześniej. Wskazując miejsce, gdzie się wybierasz, otrzymasz informacje na temat ewentualnego występowania alergenów na danym obszarze czy szczepień, które należy wykonać. Najwięcej informacji na ten temat uzyskasz w poradni chorób tropikalnych.
Dokumenty. Wybierając się z dzieckiem za granicę musisz również pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Jeżeli podróżować będziesz po krajach Unii Europejskiej, konieczne będzie wpisanie dziecka do paszportu jednego z rodziców lub wyrobienie dla dziecka paszportu albo tymczasowego dowodu osobistego. Wniosek o paszport dla dziecka wymaga zgody obojga rodziców. Dokument składa się wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego.
Ubezpieczenie. Przed każdą podróżą z dzieckiem należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne. Posiadając takie ubezpieczenie możesz mieć pewność, że w przypadku nagłej choroby lub konieczności konsultacji lekarskiej, koszty leczenia zostaną pokryte przez Twojego ubezpieczyciela (na miejscu pokrywamy koszty samodzielnie, firma ubezpieczeniowa – jeśli okażesz właściwą dokumentację – zwróci Ci pieniądze w kraju). Jeśli podróż odbywa się na terenie Unii Europejskiej, warto również postarać się o wydawaną bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Posiadacze Karty mają możliwość nieodpłatnego skorzystania z publicznych placówek medycznych w kraju, w którym aktualnie się znajdują. Karta wyrabiana jest w wybranych oddziałach NFZ.
Rodzinne wakacje dopiero przed Tobą? Wierzymy, że nasz artykuł okaże się pomocny podczas przygotowań do wyjazdu. Udanego wypoczynku!