Jak zaplanować podróż z dzieckiem? Porady jak zorganizować rodzinny wyjazd

Porady

Urlopu nadszedł czas! Marzysz o rodzinnym wyjeździe nad morze lub wyprawie samolotem w ciepłe kraje, lecz martwisz się o organizację wyjazdu? Pomożemy Ci przygotować się do rodzinnych wakacji, zaplanować wyjazd i tak zapakować bagaż, by o niczym ważnym nie zapomnieć. :) Podejdź do planowania wyjazdu z dzieckiem ze spokojem i bez nerwów, a wakacyjny wyjazd dostarczy całej rodzinie radości oraz uśmiechu!

Podróż z dzieckiem - jak przygotować się do wyprawy?

Wybór hotelu lub noclegu na rodzinny wyjazd

Hotel, domek wakacyjny, pensjonat - niezależnie od docelowego miejsca podróży, wybierz ośrodek noclegowy, który dostosowany jest dla rodzin z dziećmi. Jeszcze przed zarezerwowaniem noclegu poszukaj informacji np. o podjazdach do wózków, obecności wind, bezpiecznych placach zabaw na terenie hotelu, dodatkowym wyposażeniu w pokojach. Być może na miejscu znajdują się dostawki do łóżek lub łóżeczka turystyczne - to zawsze o jedną rzecz mniej do spakowania. ;)

Zapytaj również czy w hotelu lub pensjonacie dostępne jest krzesełko do karmienia dziecka. Jedna sprawa, że dzięki temu pociecha będzie mogła wygodnie się najeść, a drugie - jako rodzic też na spokojnie zjesz posiłek, bez konieczności trzymania dziecka na swoich kolanach.

Przy okazji możesz się dowiedzieć czy hotel lub pensjonat oferują zniżki dla dzieci, np. tańszy nocleg lub darmowy pobyt w przypadku kilkumiesięcznych pociech.

Droga do hotelu z lotniska lub dworca

Nie będzie złym pomysłem, jeżeli sprawdzisz odległość hotelu od lotniska (w przypadku podróży samolotem) albo domków letniskowych od dworca (gdy podróżujesz busem lub pociągiem). Może się to okazać istotne, gdy podróż sama w sobie potrwa długo, a Twoje dziecko nie będzie mieć siły i ochoty iść na własnych nóżkach z dworca do hotelu. Weź pod uwagę jak długą wyprawę zniesie Twój maluch, dzięki czemu nie będziesz się dodatkowo stresować krzykami, płaczem i grymasami. Pamiętaj, że jedziecie na rodzinne wakacje i warto zadbać o dobry nastrój od początku wyjazdu. ;)

Wyżywienie na wakacjach z dzieckiem

Opcja all inclusive, jedzenie w restauracjach czy przygotowywanie posiłków we własnym zakresie? Rozważ za i przeciw dla każdej sytuacji. Przy all inclusive zapłacisz więcej, lecz nie będziesz szukać na chybił-trafił dobrej i smacznej restauracji. Przy wakacjach z dzieckiem to także wygoda i spokój, bo nie musisz gotować, a pociecha - nawet gdy jest niejadkiem i grymasi przy jedzeniu - będzie mieć spory wybór dań. Jest większa szansa, że maluch bez problemu wybierze dla siebie coś smacznego i cała rodzina będzie zadowolona. :)

Z kolei odwiedzanie różnych restauracji pozwoli Wam skosztować nieznanych dotąd dań, poznać nietypowe połączenia smaków oraz regionalne przysmaki. 

Przygotowywanie posiłków we własnym zakresie to dobre rozwiązanie, gdy ośrodek wypoczynkowy nie serwuje posiłków dla gości. W ten sposób nie wydasz fortuny na jedzenie w restauracjach, a przy okazji masz szansę ugotować sprawdzone dania, które Twoje dziecko zje. Minusem jest samo gotowanie (jeśli nie lubisz tego robić) oraz konieczność sprzątania po jedzeniu we własnym zakresie.

Formalności do załatwienia przed wyjazdem

Dokument tożsamości lub paszport dla dziecka

W przypadku podróży do innego państwa odpowiednio wcześniej sprawdź, czy Twoje dziecko nie będzie potrzebować dowodu tożsamości, by przekroczyć z Tobą granice kraju. Niektóre państwa wymagają paszportu, a do odwiedzenia innych konieczne będzie również wiza. 

Karta EKUZ

Nie zapomnij o kwestiach zdrowotnych! Przed wyjazdem możesz założyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Dokument pozwala korzystać ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej - przyda się w razie ewentualnych wypadków, gorszego samopoczucia i innych nieprzewidzianych problemów ze zdrowiem podczas wyjazdu. Kartę założysz zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.

Konsultacja z lekarzem i ewentualne szczepienia

Planujesz podróż z brzdącem do krajów egzotycznych? Warto skonsultować wakacyjne plany z lekarzem i dowiedzieć się czy konieczne będą szczepienia chroniące przed egzotycznymi chorobami. Warto zapytać lekarza jak przygotować maluszka do podróży w inne zakątki świata, jakie środki lecznicze spakować na wakacje, by w razie gorszego samopoczucia pomóc dziecku. Jeżeli Twoja pociecha miewa objawy choroby lokomocyjnej - dowiedz się jakie środki medyczne będą dla maluszka bezpieczne.

Dodatkowe ubezpieczenia na wycieczce

Boisz się niespodziewanych wypadków, problemów ze zdrowiem lub zatrucia nowymi daniami? Żeby spać spokojnie - zarówno oczekując na wyjazd, jak i już w czasie wakacji - możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków dla siebie, dziecka lub dla całej rodziny.

Start podróży o odpowiedniej porze

Czy planujesz wyruszyć z domu wieczorem, czy wcześnie rano? Weź pod uwagę aktywność dobową Twojego dziecka. Być może lepiej zniesie podróż zaczynającą się bladym świtem niż późnym popołudniem. Czy warto podróżować z dzieckiem w nocy? Można, lecz miej na uwadze, że pociecha nie rozłoży się podczas snu w foteliku tak wygodnie jak w swoim łóżeczku. Niewykluczone, że maluch po nocnej podróży będzie obolały, zdrętwiały lub niewyspany, a przez to kapryśny. 

Możesz zapobiec złym humorkom i zaopatrzyć malucha w małą, miękką poduszkę na czas podróży oraz kocyk, gdyby zrobiło się chłodniej. 
Zabawna poduszka-świnka Sleepy Pig Velvet Collection (klik) będzie wsparciem dla dziecięcej głowy w podróży oraz sympatyczną przytulanką.

Poduszka dla dziecka świnka Sleepy Pig Velvet Collection

Jeżeli podróżujesz autem - zaplanuj przerwy na toaletę, na chwilę gimnastyki, by porozciągać zdrętwiałe ciało czy na posiłki. Możesz wcześniej przejrzeć całą trasę i zaznaczyć miejsca, w których zrobicie postój. 

Sprawdź czy fotelik samochodowy jest sprawny

Sprawdź co najmniej na kilka dni przed planowaną podróżą czy fotelik samochodowy nie jest uszkodzony, czy wszystkie zapięcia działają itp. Jeżeli coś Cię zaniepokoiło podczas oględzin fotelika - jeszcze zdążysz zgłosić się po pomoc do serwisu lub zapytać sklep, z którego pochodzi fotelik, co w takiej sytuacji możesz zrobić. W najgorszym razie pozostanie zakup nowego fotelika.

Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, by dzień przed planowanym wyjazdem nie szukać po sklepach odpowiedniego fotelika. Zakup dokonany w pośpiechu za jakiś czas może okazać się nietrafiony. 

Zachęcamy do lektury innych poradników z bloga na temat fotelików samochodowych dla dzieci, m.in. 

Jaki fotelik wybrać dla noworodka? Ranking fotelików 0-13 kg 

Ranking fotelików 9-18 kg - wybieramy top 5 modeli! 

Co zapakować do bagażu podręcznego, a co do bagażu głównego?

Przygotuj listę rzeczy do spakowania - zarówno dla siebie, jak i dla dziecka - by po dotarciu na miejsce nie psuć sobie wakacji myślą, że najpotrzebniejsze ubrania czy akcesoria zostały w domu.

Zaangażuj pociechę w pakowanie na wakacje! Wytłumacz dziecku co powinno znaleźć się w bagażu, co wkładasz do wspólnej walizki (np. ubrania, kosmetyki, dokumenty). Kilkuletniemu maluchowi możesz zlecić bojowe zadanie - niech pociecha sama zapakuje swój plecaczek na wyjazd. Dziecko ucieszy się, że także weźmie udział w przygotowaniach do wakacji. Rzuć okiem na zawartość dziecięcego plecaka i w razie problemów wyjaśnij co można zapakować do wnętrza, zasugeruj ile zabawek wziąć na wakacje oraz podpowiedz maluchowi jakie inne rzeczy przydadzą się na miejscu - np. okulary przeciwsłoneczne, kredki i notes do rysowania albo dmuchana piłka do zabaw na plaży.

Plecak Mini About Friends od marki Lassig (klik) z wizerunkami sympatycznych zwierzątek świetnie sprawdzi się jako pierwszy plecaczek dla malucha.

Plecak dla dziecka Mini About Friends Lassig koala

Podróżując samolotem, sprawdź listę przedmiotów, których nie należy przewozić w bagażu oraz co może się znaleźć w torbie podręcznej. W ten sposób unikniesz stresu, kłopotów i przepakowywania bagażu już na lotnisku.

Rzeczy, które musisz mieć pod ręką, gdy podróżujesz z pociechą

Niezależnie od rodzaju transportu - czy w podróż wybieracie się autem, pociągiem czy samolotem - są rzeczy, które trzeba mieć pod ręką. Tak na wszelki wypadek. ;)

Spakuj w podręczną torbę m.in.:

  • mokre chusteczki, 
  • pieluszki na zmianę - gdy Twoja pociecha korzysta z pieluszek, 
  • butelkę z piciem,
  • pokarm dla niemowlęcia lub przekąski dla starszego dziecka,
  • przydatne okażą się także pojemniki hermetyczne do przechowywania żywności oraz izotermiczna torba, np. zestaw pojemników hermetycznych wraz z opakowaniem termoizolacyjnym marki Miniland (klik) 
  • ubranka na przebranie - gdyby pociecha np. pobrudziła się jedzeniem w trakcie jazdy lub zwymiotowała, to zapasowa koszulka w torbie podręcznej uratuje sytuację ;)
  • pozycja obowiązkowa - ulubiona zabawka dziecka! Nie zapomnij spakować ukochanego misia, lalki czy autka pociechy na drogę. Maluszek będzie czuć się bezpieczniej i pewniej zarówno w trasie, jak i w nieznanym otoczeniu w towarzystwie ulubionej zabawki.

Co spakować do bagażu głównego, gdy podróżujesz z pociechą?

Ubranka dziecięce - dopasowane do pogody i sezonu oraz miejsca wakacji. Najlepiej wybierać ubranka przewiewne, z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze maluszka oddychać. Nie zapomnij też o odpowiednim okryciu głowy!

Zabawna czapka z daszkiem 3D Dinozaur FlapJack (klik) albo dwustronny kapelusz do kolorowania DIY FlapJack(klik) są na tyle atrakcyjne, że dziecko z ochotą i bez kłótni założy je na głowę. Produkty marki FlapJack gwarantują maksymalną ochronę przed słońcem dzięki filtrom UPF.

FlapJack Czapka z daszkiem dziecięca 3D Dino

Obuwie na zmianę - latem i na plażę przydadzą się lekkie sandałki, a na wyjazd w góry buty z grubszymi podeszwami. Na zagraniczne wycieczki mogą przydać się np. specjalne buty do wody do pływania w obszarach, gdzie występują kamienne lub żwirowe plaże albo jeżowce.

Klapczersy, czyli gumowe klapki dziecięce (klik) przydadzą się na plaży, basenie i w trakcie beztroskich zabaw z rodzicami.

Klapczersy PasteLove gumowe chodaki dziecięce Kaloszepoprosze

Buteleczki, smoczki i naczynia do karmienia

Karmisz niemowlę mlekiem modyfikowanym? Spakuj odpowiednio duży zapas produktu, by w połowie wyjazdu nie szukać w nerwach i stresie odpowiedniego mleka dla swojego maluszka. Nie zapomnij również o odpowiedniej butelce do karmienia oraz smoczku do butelki. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego jedna dodatkowa butelka i smoczek zapakowane do bagażu nie będą przesadą. ;) 

Jeżeli butelka zagubi się w podróży lub się zniszczy - będziesz mieć do dyspozycji drugą, zapasową i bez stresu przeżyjecie resztę wakacji.

Akcesoria higieniczne

Lepiej spakować o jedną pieluszkę więcej niż jechać na urlop z wyliczonymi co do sztuki rzeczami. Zmiana klimatu i inne jedzenie niż dotychczas może wywołać problemy gastryczne, np. zaparcia lub biegunki. Tak jak w przypadku butelek, tak i tutaj przyda się mały zapas pieluszek. 

Nie zapomnij zapakować innych produktów higienicznych, takich jak:

  • płyn do kąpieli
  • szampon dla dzieci
  • szczoteczka i pasta do zębów
  • kremy i balsamy do pielęgnacji skóry dziecka

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym - wybierz produkty bezpieczne dla delikatnej, dziecięcej skóry, ale zapewniające odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV.

Apteczka na wyjazd

Przydadzą się plastry z opatrunkiem, woda utleniona, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, termometr, środki do dezynfekcji, środki na problemy żołądkowo-jelitowe, preparaty na kleszcze i owady, preparaty na ukąszenia owadów, preparaty na ewentualne podrażnienia od zbyt ostrego słońca.

Ochronę przed owadami zapewni dziecku np. zapachowa bransoletka-sprężynka przeciw komarom od Chicco (klik)

Bransoletka zapachowa 85520 Chicco

Zapakuj do walizki również preparat przeciwko insektom Sio Natural (klik)

Preparat przeciwko insektom SIO Natural 100ml Ziołolek

Gdy komary i inne owady zdążą ukąsić pociechę - możesz ukoić ból, uczucie swędzenia oraz przyspieszyć gojenie ran z pomocą sztyftu łagodzącego po ukąszeniu od firmy Chicco (klik). Preparat skierowany jest dla dzieci od 2. miesiąca życia, a także dla kobiet w ciąży. Co istotne - sztyft łagodzi skutki ukąszeń oraz użądleń od owadów oraz podrażnień po starciu z meduzami. Warto spakować kosmetyk do bagażu, gdy wybieramy się z pociechą w egzotyczne kraje.

Łagodzący sztyft po ukąszeniu Chicco

 

Gadżety przydatne w podróży z dzieckiem

Składany, podróżny przewijak Albero Mio (klik)

W przypadku wyjazdów z maluszkiem, który korzysta z pieluszek, pomocna okaże się składana mata - podróżny przewijak dla niemowląt od Albero Mio. Gadżet sprawdzi się na bliższe i dalsze trasy, a Ty nie musisz się martwić o miejsce do przewinięcia maluszka. Matę rozłożysz i złożysz w mgnieniu oka oraz wyczyścisz za pomocą wilgotnej chusteczki. 

Przewijak podróżny Składana mata do przewijania Albero Mio

Jednorazowe nakładki na sedes Toly (klik)

W trakcie podróży konieczne jest korzystanie z publicznych toalet, a te często są pełne zarazków i brudu. Szczególnie w przypadku kilkuletnich dzieci, które potrafią załatwiać swoje potrzeby w toalecie, takie miejsca są szczególnie nieprzyjazne. Pomocne w takich chwilach okażą się jednorazowe nakładki sedesowe od marki Toly. Wystarczy rozpakować nakładkę, położyć na sedes i korzystanie z publicznej toalety nie jest już takie straszne. ;)

Nakładka sedesowa jednorazowa 10 szt. Tol

W czasie jazdy autem pomocne okażą się gadżety i akcesoria, które pomogą zaprowadzić ład oraz zapewnią bezpieczeństwo w podróży.

Organizer samochodowy na fotel z kieszenią na tablet Ossan (klik)

W towarzystwie organizera marki Ossan jazda autem stanie się nie tylko uporządkowana, ale i przyjemniejsza dla maluszka. Organizer posiada kieszenie m.in. na butelki z napojami, zmieści się też dziecięca zabawka albo śniadaniówka z ulubionymi przekąskami. Jest również specjalna kieszeń z transparentną folią na tablet. Dzięki temu pociecha może obejrzeć w trakcie podróży bajkę albo posłuchać muzyki.

Organizer na fotel z kieszonką na tablet Osann

Pokrowiec na fotel Beclean firmy Kiddy (klik)

Osłona zakładana na tylną stronę przedniego fotela zabezpieczy wnętrze auta przed zabrudzeniami. Dziecko umieszczone w foteliku może machać nóżkami, przypadkiem rozlać sok lub pobrudzić się jedzeniem w trakcie jazdy. Z pomocą pokrowca tył fotela pozostanie czysty, a Ty nie musisz martwić się czyszczeniem tapicerki.

Uniwerslana ochrona tapicerki fotela samochodowego Beclean firmy Kiddy

Jeszcze więcej propozycji na organizery samochodowe i pokrowce na fotele znajdziesz w kategorii OCHRANIACZE, POKROWCE I ORGANIZERY DO SAMOCHODU (klik).

Lusterko do obserwacji dziecka podczas jazdy autem Safety Baby (klik)

Dziecko ustawione tyłem do kierunku jazdy jest trudno widoczne dla rodziców siedzących na przednich fotelach auta. Żeby nie stwarzać ryzyka na drodze, nie wykręcać się na miejscu kierowcy i co chwilę oglądać się do tyłu - zamontuj w samochodzie lusterko do obserwacji pociechy. Akcesorium montuje się za pomocą regulowanych pasów i ustawia tak, by dziecko odbijało się w przednim lusterku. Dzięki temu możesz bezpiecznie zerkać na malucha i utrzymywać z nim kontakt wzrokowy podczas jazdy.

lusterko do obserwacji dziecka Safety Baby

Więcej modeli lusterek samochodowych znajdziesz w kategorii LUSTERKA DO OBSERWACJI DZIECKA W SAMOCHODZIE (klik).

Osłonki na szyby Safety Baby (klik)

Jazda samochodem w jasne, słoneczne dni może stać się męcząca dla maluszka. Rażące w oczy światło będzie przeszkadzać w drzemkach czy podczas oglądania książeczek. Spraw, by podróże autem stały się dla pociechy bardziej przyjazne i zamontuj na tylne szyby osłonki przeciwsłoneczne Safety Baby. Akcesorium wykonano z siatki, która sprawi, że światło słoneczne nie będzie razić dziecka w oczy, a do tego sprawdzi się jako moskitiera.

Osłona przeciwsłoneczna r.l 2 szt. Safety Baby

Więcej osłonek znajdziesz w kategorii PRZECIWSŁONECZNE ROLETY NA SZYBĘ W SAMOCHODZIE (klik).

Zabawy z dzieckiem podczas jazdy autem, pociągiem lub w samolocie

Spisz pomysły na to, co można robić w trasie już na kilka dni lub dzień przed podróżą. Jedne zabawy sprawdzą się podczas jazdy autem lub pociągiem, inne w samolocie.

Podróż samochodem lub pociągiem urozmaicisz zabawą w wypatrywanie dzikich zwierząt lub ciekawych obiektów na trasie. Z kolei lot samolotem stanie się ciekawszy, gdy zachęcisz dziecko do zabawy w skojarzenia (np. co przypomina kształt danej chmury) lub nazywania obłoków w ciekawy sposób.

Inną propozycją na zabawę jest m.in. liczenie bocianich gniazd, domów z czerwonymi dachami albo mijanych aut w kolorze niebieskim. Wygrywa osoba, która zauważy więcej obiektów. Cała rodzina może bawić się także przy muzyce - wspólne nucenie czy śpiewanie, dokończenie tekstu piosenki, która właśnie leci w radio lub rozmowy o ulubionych wokalistach. To pozwoli ciekawie spędzić czas oraz zacieśnić rodzinne więzy.

Gry dla dzieci przydatne w podróży

Interaktywna książka z wierszykami Fisher Price (klik)

Książeczka interaktywna z wierszykami spodoba się najmłodszym podróżnikom. Zabawka uprzyjemni czas w podróży, a dziecko przy okazji nauczy się pierwszych słów, kolorów, a także rymowanek. Książeczka zmieści się do dziecięcego plecaka lub podręcznej torby.

Książka z wierszykami FRC70 Fisher Price

Gra w okręty w walizce od firmy Simba (klik)

Dla starszych dzieci proponujemy grę w okręty, lecz w nowej, kompaktowej formie. Plansza do gry umieszczona jest wewnątrz małej walizki. Podczas rozgrywki statki i kołki nie rozsypią się, a grać można w dwie osoby.

Gra w okręty Noris 610-0335 Simba

Gra zręcznościowa Perplexus Kulkowy Labirynt Spin Master (klik)

Dla nastolatków oraz dzieci, które podczas podróży nie mają towarzystwa do gier dwu- lub wieloosobowych, mamy zręcznościową łamigłówkę. Kulkowy Labirynt Perplexus od Spin Master dostarczy zajęcia na wiele długich godzin oraz pozwoli ćwiczyć zdolności manualne. Nawet najdłuższa podróż skończy się w mgnieniu oka z takim gadżetem! ;)

Perplexus Epic Labirynt Kulkowy Spin Master 

Planowanie atrakcji i zwiedzanie okolicy z dzieckiem 

Atrakcje do zwiedzenia oraz długość trasy do przespacerowania dostosuj do wieku dziecka i jego wytrzymałości. Jeśli Twój brzdąc po kilku minutach chodzenia po muzeum kręci się i wierci, to może warto zaproponować inne miejsca do obejrzenia? Wycieczka do ogrodu zoologicznego albo miejscowego gospodarstwa agroturystycznego będzie dla dziecka nie lada atrakcją! Być może maluchowi spodoba się interaktywna wystawa? Warto spróbować! Niech to jednak nie będzie chodzenie w kółko i oglądanie obiektów w milczeniu. Zaciekaw brzdąca ciekawymi historiami, odpowiadaj na jego pytania, ale i Ty pytaj pociechę o wrażenia i jego odczucia.

Jeżeli planujecie całą rodziną spacerować, dużo zwiedzać, chodzić po górach czy okolicznych miasteczkach - warto zabrać ze sobą nosidełko turystyczne, np. nosidełko iZi Haven Basic Besafe (klik). Gdy brzdąc zmęczy się podczas wyprawy, będziecie mogli bez problemu kontynuować zwiedzanie, a maluszek bezpiecznie i wygodnie wypocznie w nosidełku.

Nosidełko iZi Haven Basic BeSafe

Więcej o nosidełkach ergonomicznych dowiesz się z poradnika na naszym blogu.

Nosidełko ergonomiczne - jak wybrać idealne? Przegląd nosidełek dla dziecka (klik)

Opieka nad pociechą podczas wakacji 

Planując relaks na plaży - czy to nad morzem, czy nad jeziorem - miej dziecko zawsze na oku. Niech maluch nie oddala się sam w nieznane rejony, a już na pewno nie wchodzi bez opieki do wody! Nawet z pozoru niegroźne fale mogą okazać się dla pociechy niebezpieczne. Wystarczy niewielkie potknięcie na grząskim piasku, podmycie przez falę, a zakrztuszenie wodą czy nawet podtopienie to kwestia sekund. Zawsze dotrzymuj dziecku towarzystwa podczas pluskania się w wodzie.

W słonecznych obszarach zapewnij maluchowi odpowiednią ochronę przed słońcem. Zastosuj krem ochronny z filtrami, np. krem przeciwsłoneczny SPF 50 Linomag (klik), o wysokim wskaźniku SPF. 

KREM PRZECIWSŁONECZNY SPF 50 50 ML LINOMAG

Na plaży możesz rozłożyć - zamiast parawanu - namiot plażowy Muszelka Wolf (klik), który zapewni dziecku cień i dodatkową ochronę przed promieniowaniem dzięki filtrom UV 30+.

namiot plażowy niebieski Muszelka Wolf

Dobrym pomysłem jest podzielenie się opieką nad dziećmi podczas wspólnego wyjazdu - np. od rana tata ma oko na maluchy, by mama mogła odpocząć, a po południu rodzice zmieniają się, by tata też miał czas dla siebie. Dzięki temu każdy z rodziców ma szansę na wypoczynek, a pociechy nie zostaną bez opieki.

W razie zagubienia się dziecka w tłumie turystów, warto zaopatrzyć malucha w numer telefonu do rodziców. To może być bransoletka zakładana na dziecięcy nadgarstek z wygrawerowanym telefonem lub kartka z zapisanymi kontaktami umieszczona w kieszonce na bluzce pociechy.

Pozytywne nastawienie do wyjazdu z dzieckiem

Przygotuj się na to, że w trakcie wakacji nadal trzeba zajmować się pociechą. Wymyślać maluchowi różne zajęcia i zabawy, pocieszać dziecko, gdy stłucze kolano i pilnować, żeby nic mu się nie stało. Prawdopodobnie nie odpoczniesz w takim stopniu, jak to sobie wymarzyłaś/wymarzyłeś. Jednak nie miej tego nikomu za złe i nie irytuj się, gdy maluch będzie odrywać Cię od odpoczynku kolejny raz, bo znów znalazł muszelkę na plaży lub zobaczył coś nietypowego. Ciesz się razem z pociechą i wykorzystuj każdą chwilę na relaks.

Wraz z całym zespołem Pati i Maks życzymy wszystkim przyjemnych, rodzinnych wakacji spędzonych w cudownej atmosferze! :)

zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone.

Najchętniej
czytane wpisy
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2023-01-11
Jaki fotelik dla noworodka wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem fotelików...
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-17
10% rabatu na wózki dziecięce
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-21
prezent na zajączka dla dziecka
Więcej