Nosidełko ergonomiczne - jak wybrać idealne? Ranking nosidełek dla dziecka 2023
Uwielbiasz podróże i spacery po bezdrożach, a jako rodzic planujesz pokazać dziecku piękno świata, gór, przyrody. Lecz co zrobić, gdy pociecha jest zbyt mała na długie wędrówki po górskich szczytach lub zwiedzanie parków narodowych? Na ratunek przybywają nosidełka ergonomiczne dla dzieci! Pomożemy Ci wybrać idealne nosidełko oraz podpowiemy na co zwrócić uwagę podczas zakupu, a Ty już możesz planować rodzinną wyprawę w nieznane! :)
Jak wybrać nosidełko dla dziecka?
Przed zakupem nosidełka weź pod uwagę aspekty, jak:
- etap rozwojowy Twojej pociechy - czy dziecko dopiero nauczyło się siadać, a może już samodzielnie stoi i stawia pierwsze kroki?
- rozwój kręgosłupa maluszka - pociecha powinna mieć na tyle silne i rozwinięte mięśnie oraz kręgosłup, by bez problemu utrzymać główkę oraz samodzielnie siedzieć;
- wiek dziecka - w nosidełkach ergonomicznych można nosić dzieci, które ukończyły co najmniej 6 tygodni;
- ewentualne wady postawy maluszka - należy mieć je na uwadze, by nieodpowiednio dobrane nosidełko nie pogłębiło wad lub nie wyrządziło szkody na zdrowiu dziecka.
Zwróć uwagę również na rodzaj nosidełka - na rynku dostępne są modele umożliwiające ułożenie maluszka zarówno przodem, jak i tyłem do rodzica oraz noszenie pociechy na plecach lub brzuchu. Sposób ustawienia dziecka zależy głównie od jego wieku i wagi.
Od jakiego wieku dziecka można używać nosidełka?
Zaleca się, by maluszek skończył co najmniej 6 tygodni, zanim wyruszymy z nim w nosidełku ergonomicznym na pieszą wyprawę. Oczywiście takie modele nosidełek muszą spełniać odpowiednie kryteria i normy bezpieczeństwa.
Dla przykładu, nosidełko odciążające rodzica 4w1 Infantino sprawdzi się u maluszków, które jeszcze nie potrafią utrzymać główki podniesionej. Nosidło posiada regulowane podparcie głowy, co okaże się dużym wsparciem dla brzdąca oraz umożliwia noszenie dziecka w pozycji “fizjologicznej żaby”.
Jak długo można nosić dziecko w nosidełku?
Jednorazowo można nosić maluszka w nosidełku przez kilkadziesiąt minut do godziny, pamiętamy o robieniu przerw!
Pozostaje jeszcze kwestia do jakiego wieku dziecka nosidełka będą dobrym rozwiązaniem? To w dużej mierze zależy nie tyle od wieku, co od wagi brzdąca. Zwróć uwagę na możliwości nośne nosidełka - istnieją modele przeznaczone dla dzieci o maksymalnej wadze 14-15 kg, a niektóre wersje sprawdzą się nawet do 30 kg. Sprawdzaj parametry i specyfikację danego produktu przed zakupem, by wybrać model dopasowany do potrzeb Twoich i maluszka oraz uniknąć ewentualnego zwrotu lub wymiany towaru.
Odzwyczajanie malucha od noszenia i przyzwyczajanie do pokonywania trasy na własnych nóżkach warto zacząć już wcześniej i nie czekać, aż nosidło zrobi się za małe. Z nosidełka nie musimy całkowicie rezygnować - może się przydać w trakcie wypraw, gdy dziecko zmęczy się podczas wyprawy. Rodzice nie będą zmuszeni nosić brzdąca na rękach (co na dłuższą metę jest męczące), lecz zrobią to wygodnie w nosidełku.
Nosidełka z wytrzymałych materiałów
Nosidełko ergonomiczne musi udźwignąć ciężar rosnącego maluszka i nie powodować otarć zarówno u dziecka, jak i osoby dorosłej. Materiały wykorzystane w nosidłach powinny być wytrzymałe i odporne na długotrwałe obciążenie. Nie zapominajmy także o sposobie uszycia nosidła! Szwy muszą być trwałe, bez popękanych czy zerwanych nici. Przestrzeń przewidziana dla maluszka powinna być miękka, wygodna i bez sztywnych wykończeń, które mogłyby się boleśnie ocierać o ciało dziecka.
Warto ubrać brzdąca w miękkie spodenki na czas wyprawy, by zmniejszyć ryzyko powstania otarć na nóżkach.
Dziecko w nosidełku a bezpieczeństwo
Maluszek powinien mieć podparte plecy, dlatego nosidełko musi mieć odpowiednią głębokość. Najlepiej, gdyby wzrok dziecka znajdował się na wysokości nieco wyższej niż ramiona osoby, która nosi pociechę. Dzięki temu dziecko będzie mogło bez ograniczeń poznawać świat wokół.
Zwróć uwagę, by maluszkowi było wystarczająco ciepło w nosidełku, zwłaszcza w trakcie wypraw w chłodniejsze dni. Chociaż rodzicom może być niemalże gorąco podczas męczącej wędrówki, to jednak dziecko z braku ruchu szybko odczuje zimno i się wychłodzi. Pamiętaj, by mieć pod ręką dodatkowe ubranka dla pociechy, ciepły kocyk albo - gdy na dworze jest zbyt zimno - bezpieczniej zrezygnować z długich pieszych wycieczek.
Komfort dziecka w nosidełku
Podczas dłuższych wędrówek zadbaj o przerwy! Maluszek transportowany w nosidełku ma ograniczone manewry, dlatego wskazane jest, by co kilkadziesiąt minut (lub minimum co godzinę) wyjmować dziecko z nosidełka na dłuższą chwilę i pozwolić mu na ruch. Niewygodne ułożenie może prowadzić do grymasów i płaczu, a przecież wycieczka ma być przyjemnością zarówno dla maleństwa, jak i rodziców! Co pewien czas zmieniaj pozycję pociechy w nosidełku, warto też rozmasować zesztywniałe nóżki i rączki, by bobas nie odczuwał dyskomfortu.
Nosidełko dla dziecka a wygoda rodzica
Chcesz jak najlepiej zadbać o pociechę, lecz nie zapomnij o swojej wygodzie i zdrowiu! Nieprawidłowo dobrane nosidełko to nie tylko zły nastrój bobasa, ale także bóle pleców, ramion i otarcia u osoby, która dźwiga na sobie dziecko. Z obolałym kręgosłupem nie będziesz mieć sił i nastroju, by pokazać maluszkowi ulubione szlaki górskie, dlatego nie wybieraj nosidełka w pośpiechu.
By rodzicom wygodniej dźwigało się dziecko, stosuje się w nosidłach pas biodrowy. Jego głównym zadaniem jest odciążenie pleców i ramion, dzięki czemu ryzyko bólu pleców zostaje zmniejszone. Do tego pojawiają się pasy (bardzo często są regulowane), które umożliwiają równomierne rozprowadzenie wagi bobasa. Z pomocą takich rozwiązań ręce rodzica pozostają wolne, więc można przytulić maluszka znajdującego się w nosidełku, podać ulubioną zabawkę albo butelkę z soczkiem.
Ważne są także ramiona nosidła - szerokie są wygodniejsze i lepiej rozlokują ciężar dziecka. Najlepiej, gdyby ramiona w nosidełku miały miękkie wypełnienie. Rodzice szybko docenią takie rozwiązania w trakcie wyprawy na górskie szczyty czy podczas zwiedzania zabytkowych zamków. :)
Masz wątpliwości jakie nosidełko dla dziecka kupić? Nie bój się pytać - skorzystaj z pomocy doradcy klienta!
Ranking nosidełek dla dzieci 2023
Przygotowaliśmy dla Ciebie przegląd nosidełek ergonomicznych, na które warto skierować swoją uwagę. Mamy nadzieję, że nasz ranking okaże się przydatny i będzie dla Ciebie wsparciem podczas zakupu idealnego nosidełka!
1. Nosidełko Sash Mei Tai Infantino
Ranking nosideł ergonomicznych 2023 otwiera nosidełko Sash Mei Tai marki Infantino. Model pozwala na noszenie maluszka w 3 pozycjach, szeroki pas biodrowy, a zamiast klamer i zapięć zastosowano pasy do wiązania. Długość pasków pozwala nosić nosidełko przez osoby o różnych sylwetkach i odmiennych gabarytach, a wiązania łatwo dopasować do potrzeb danej osoby.
Nosidło zadba nie tylko o komfort dziecka, także rodzicom będzie wygodnie nosić malucha, a to za sprawą szerokich i miękkich pasów naramiennych. Nosidełko Sash Mei Tai pozwala nosić dzieci o masie ciała od 3.6 kg aż do 16.3 kg.
2. Nosidełko Yema Tie Cybex
Nosidełko Yema Tie to propozycja od Cybex, która zagwarantuje Ci bliskość z dzieckiem oraz wygodę podczas użytkowania. Dzięki nosidełku Twoje ręce pozostają wolne, co możesz wykorzystać np. podczas robienia zakupów w towarzystwie maluszka albo na spacerach - bez problemu podasz dziecku pluszowego misia albo sięgniesz po coś do picia.
Akcesorium dopasujesz do swojej sylwetki dzięki systemowi wiązania. Nosidełko nadaje się dla dzieci już od urodzenia aż do około 2. roku życia (do momentu osiągnięcia 15 kg wagi). Wsparcie dziecięcej główce zapewni wygodny zagłówek.
3. Nosidełko iZi Haven Premium BeSafe
Nosidełko iZi Haven Premium BeSafe przyciąga uwagę minimalistycznym designem. Lecz wygląd to nie wszystko! Nosidełko ma wbudowaną poduszkę Airgonomics, która - po nadmuchaniu przez rodzica - staje się wygodną podpórką i siedziskiem dla bobasa. Model przeznaczony jest dla dzieci od 55 cm wzrostu, a górną granicą użytkowania jest osiągnięcie przez malucha 15 wagi ciała.
Nosidełko wyposażone jest w pasek piersiowy, krzyżujące się na plecach paski oraz pas biodrowy regulowany od rozmiaru XS do XXL.
4. Nosidełko Huggy Bird Kinderkraft Freedom
Miłośnicy dzikiej przyrody nacieszą swoje oczy za sprawą nosidełka Huggy Bird Kinderkraft Freedom. Akcesorium wykonano z materiału w kwiatowy wzór z ptakami. Nie zapominajmy jednak o najważniejszych cechach nosidełka - model pozwala maluszkowi zachować naturalną, a przede wszystkim bezpieczną pozycję ciała. Nosidełko jest ergonomiczne i umożliwia dziecku prawidłowy rozwój, z uwzględnieniem zdrowego ułożenia bioderek.
5. Nosidełko EasyFit Chicco
Model EasyFit to propozycja od Chicco na nosidełko zakładane szybko i łatwo niczym t-shirt! W dodatku nosidełko dostosujesz zarówno do potrzeb swoich, by komfortowo i wygodnie nosić maluszka, ale i do pociechy - by zapewnić dziecku bezpieczeństwo i prawidłową pozycję ciała.
Maleństwo możesz nosić buzią do swojej twarzy lub - gdy osiągnie ok. 6. miesiąc życia -ustawić je plecami do siebie. Nosidełko Easy Fit jest bezpieczne dla bioderek maluszka i zapewnia prawidłowe ułożenie nóżek.
6. Nosidełko Myamaki Complete Chicco
Ostatnią propozycją w naszym rankingu jest nosidełko Myamaki Complete Chicco. Model od marki Chicco można nosić w różnych konfiguracjach, a to za sprawą wkładki redukcyjnej. Nosidełko zapewnia zdrowe ułożenie nóżek dziecka na kształt litery M. Maluszek ma odpowiednie podparcie w siedzisku, więc będzie mu wygodnie i bezpiecznie. Zadbano także o komfort rodziców - nosidełko Myamaki Complete Chicco ma miękko wyściełane ramiona oraz pas na biodra. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena akcesorium.
Jeszcze więcej modeli nosidełek dla dzieci znajdziesz w sklepie internetowym Pati i Maks w kategorii NOSIDŁA I CHUSTY (klik).
Jakie nosidełko wybierzesz, by zadbać o komfort swojego dziecka oraz własny podczas pieszych wypraw? Daj znać w komentarzu!
Przeczytaj także:
Ranking mat edukacyjnych 2023. Top 10 najlepszych!