Wakacyjny poradnik: jak zapewnić dziecku spokojny sen poza domem?
Nadchodzą upragnione wakacje a wraz z nimi sezon urlopowy. Marzymy o tym, aby wyjechać choć na kilka dni, zrelaksować się i odpocząć od pracy. Jednak kiedy rodzina powiększa się o nowego członka, każdy, choćby najkrótszy wyjazd wiąże się z konkretnymi przygotowaniami. Dziś podpowiadamy jak zorganizować nocleg maluszka poza domem.
Senny rytuał
Najważniejsze jest to, aby będąc poza domem nie zrywać z utartymi i wypracowanymi przez miesiące schematami związanymi z naturalnym rytmem biologicznym i fizjologicznym maluszka. Oznacza to, że jeśli dziecko zasypia zazwyczaj o godzinie 19:00, również na wyjeździe powinniśmy o tej godzinie ułożyć je do snu. Zakłócenia harmonogramu zaprogramowanego w mózgu dziecka mogą zaowocować zaburzeniami snu, bezsennością lub częstym wybudzaniem się w nocy.
Gdzie ma spać dziecko na wyjeździe?
Jeśli tylko mamy taką możliwość, najlepiej na wyjazd zabrać ze sobą łóżeczko turystyczne (klik). Dziecko potrzebuje wygodnego, a przede wszystkim bezpiecznego miejsca na nocny odpoczynek. Najtańsze łóżko turystyczne kupimy już za ok. 230 zł, przykładowo model Joy Kinderkraft (klik) - wyjątkowo prosty w obsłudze i transporcie – po złożeniu można go zapakować w torbę dołączoną w komplecie. Boczne zapinanie na zamek umożliwia dziecku samodzielne wchodzenie i wychodzenie z łóżeczka. Baby mix wyposażono dodatkowo w kółka, dzięki czemu łatwo je przemieścić.
Warto zwrócić również uwagę na łóżeczka turystyczne z praktycznym przewijakiem. Przykładowy model Deluxe Caretero (klik) posiada w zestawie wygodny, obszerny przewijak, wykonany z łatwej w czyszczeniu tapicerki.
Dodatkowo dobrym rozwiązaniem będzie materac turystyczny (klik). Składany w kostkę, jest wyjątkowo wygodny w przechowywaniu i transporcie, nie zajmuje przy tym dużo miejsca. Materac wykonany z poliuretanowej pianki zagwarantuje dziecku zdrowy i spokojny sen.
Insektom mówimy: nie!
Wakacyjny czas uwielbiamy spędzać z dala od zgiełku miasta. Im bliżej natury, tym lepiej. Jednak w takich okolicznościach maluszek narażony jest na ukąszenia owadów, zwłaszcza nocą. Warto wyposażyć się w moskitierę do łóżeczka (klik). Doskonale sprawdzi się w przypadku łóżeczek turystycznych. Zagwarantuje maluszkowi bezpieczeństwo, chroniąc go przed owadami.
Przydatne akcesorium to również Urządzenie ultradźwiękowe Chicco (klik), które służy do odstraszania komarów poprzez ultradźwięki. W odróżnieniu od urządzeń wykorzystujących płytki zapachowe o chemicznym, drażniącym zapachu, urządzenie ultradźwiękowe nie wpływa negatywnie na organizm ludzki, dzięki czemu bez obaw może być stosowane nawet w przypadku niemowląt już od pierwszego dnia życia.
Spray odstraszający komary Chicco (klik) zapewni dziecku bezpieczeństwo w trakcie letnich wypraw i spacerów. Opakowanie o pojemności 100ml posiada wygodny dozownik w formie spryskiwacza. Nie trzeba brudzić sobie rąk, by nałożyć preparat na skórę. Spray nie zostawia tłustych śladów, posiada delikatny zapach. Z kolei Łagodzący sztyft po ukąszeniu Chicco (klik) ukoi świąd i pieczenie wywołane ukąszeniami komarów ale też os, pszczół, much i meduz.
Trzecie oko rodzica
Co zrobić, kiedy maluszek już uśnie, a my dalej chętnie delektowalibyśmy się świeżym powietrzem? Z pomocą przychodzi elektroniczna niania. Najtańszy model kupimy już za ok. 100 zł. Model BM 1000 Vtech gwarantuje zasięg działania do 300 metrów na otwartej przestrzeni. Jeśli dodatkowo chcemy widzieć dziecko, warto zdecydować się na nianię z opcją wideo (najtańszy model Vtech dostępny jest już od około 380 zł). Elektroniczne nianie w zależności od modelu posiadają również wiele innych fantastycznych opcji, jak na przykład lampkę nocną, termometr, wgrane kołysanki i inne. Niania zapewni rodzicom swobodę przy jednoczesnej kontroli maleństwa. O elektronicznych nianiach pisaliśmy w artykule: Niania elektroniczna - zabierz ją na wakacje (klik)
A na spokojny sen… szumiący miś lub projektor
Dzieci kochają szum – jest spokojny, jednostajny i pozbawiony wysokich tonów. Kiedy go słyszą, wyciszają się i śpią spokojnie. Szumiące misie i inne maskotki (klik) posiadają specjalne mechanizmy dźwiękowe, emitujące różne szumy, np. dźwięki suszarki, deszcz, wody płodowe z biciem serca czy fale morskie.
Lampki nocne z projektorem (klik) pomogą dziecku wyciszyć się, odprężyć i zasnąć w komfortowych warunkach. Maluszek może oglądać magiczny gwiezdny pokaz, a wielu przypadkach przyglądać się także obracającym się zawieszkom.
Zanim maluszek zaśnie, nie zapominajmy o codziennych czynnościach, do których jest silnie przywiązany: wieczornej kąpieli, wspólnego czytania bajki na dobranoc, kołysanki itp. Około 1.5 godziny przed snem powinniśmy powoli wyciszać dziecko i nie serwować mu na dobranoc zbyt silnej dużej dawki wrażeń. Dobranoc!