Celowość fotelika samochodowego
Niektórzy uważają, że fotelik nie jest im potrzebny, bo mają dobry samochód. To bardzo złudne wrażenie. Zdarza się, że w samochodzie niższej klasy widzimy bezpieczniejszy fotelik niż w najnowszej limuzynie. Rozrzutność? Nie. Zdrowy rozsądek.
Bezpieczeństwo dziecka priorytetem
W sieci przewija się mnóstwo filmików przedstawiających testowanie różnych marek samochodów w momencie kolizji o różniej skali i natężeniu. Najczęściej zobaczyć można wtedy, co dzieje się z kierowcą i pasażerami, ale tylko dorosłymi. Tak niewiele jest materiałów edukujących, jak bardzo podczas wypadku mogą zostać poszkodowane dzieci, zwłaszcza jeśli nie zajdują się w foteliku lub co gorsza - nie są nawet zapięte w pasy! Jeśli zobaczymy taki filmik, zrozumiemy, dlaczego konieczne jest posiadane fotelika samochodowego dla dziecka.
Wybieramy fotelik
Na rynku znajdują się setki modeli fotelików. Sami możemy wybrać poziom bezpieczeństwa fotela. Z tego powodu różnią się one ceną; zaczynają się od 100 zł, by osiągnąć kwotę w wysokości nawet 3 tys. złotych.
Jedną z najłatwiejszych metod weryfikacji poziomu bezpieczeństwa fotelika jest sprawdzenie, ile gwiazdek bezpieczeństwa w testach ADAC uzyskał. Każdy model jest poddawany testom tylko raz. Jeżeli producent chce, aby fotelik przebadać ponownie, musi stworzyć nowy model. Najczęściej ulepsza więc dotychczasowy fotelik. Nie każdy fotelik jest do testów przyjmowany, ale najczęstszym powodem dla którego nie ma nadanych gwiazdek ADAC jest fakt, iż producent nie podjął się badania. Przeprowadzenie takiego procesu wiąże się z ogromnymi kosztami. Zatem dla fotelików niższej klasy producent nie inwestuje w tego typu działania.
Antymandat
Kiedy mówimu o słabym lub dobrym foteliku, mamy na myśli to, jakie daje on szanse dziecku podczas zderzenia, na ile je ochroni. Ogromne znaczenie ma zachowanie się fotelika przy zderzeniach czołowych i bocznych, łatwopalność tkanin oraz ich jakość w codziennym użytkowaniu. Pomimo licznych zabezpieczeń i dodatkowych funkcji żaden fotel nie zaradzi w czasie wypadku, jeżeli będzie błędnie zamontowany lub dziecko zapięte nieprawidłowo. Informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Jak bezpiecznie zapiąć dziecko w foteliku samochodowym?
Przepisy nie obligują do wyboru bezpiecznego fotelika ani jego prawidłowego montażu. Policja podczas kontroli sprawdza tylko, czy dziecko jest przewożone w foteliku. Z własnego doświadczenia wiem, że wielu funkcjonariuszy zna się wręcz profesjonalnie na prawidłowym zapinaniu dziecka, więc zwracają uwagę i doradzają opiekunom. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlatego możecie wybrać najtańszy, zwykły, nawet styropianowy fotelik, który będzie Was niewiele kosztował, ale nie spełni funkcji ochronnej przy zderzeniu. Ochroni Was jedynie przed mandatem. Stąd tego typu najniższej jakości foteliki nazywane są przez specjalistów „antymandatami”.
Zanim podejmiesz decyzję, który fotelik wybrać i zaczniesz mierzyć go do swojego samochodu, poznaj więcej tajemnic, jakie kryją w sobie foteliki samochodowe. Jeśli rozważasz opcję zakupu fotelika z rynku wtórnego, zachęcam do przeczytania artykułu o używanych fotelikach samochodowych, znajdziesz go tutaj.
Mogą zainteresować cię również:
Cabriofix kontra Aton 5. Porównujemy foteliki samochodowe
Jak bezpiecznie zapiąć dziecko w foteliku
To musisz wiedzieć o Isofix
Wybór fotelika w prostych punktach
Fotelik samochodowy z poduszkami powietrznymi
Te firmy wymienią ci za darmo fotelik
Gdzie montują foteliki w samochodzie?
Używane foteliki samochodowe
Dlaczego wozimy dzieci tyłem do kierunku jazdy?
System SensorSafe: innowacja w zakresie technologii ostrzegających