Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?
Nadchodzi ten moment, w którym stwierdzasz, że Twoje dziecko powinno zakończyć swój romans z pieluchą. Dawno porzuciło smoczek, z ust płynie słowotok niezwykłych opowieści, na spacerach osiąga prędkości lekkoatlety... a między nogami wciąż szamoce się pampers. Ja nauczyć dziecko sikać do nocnika? I w ogóle: jak przekonać dziecko do nocnika? Dowiesz się w artykule.
Wyzwanie dla rodzica:
przekonać dziecko do korzystania z nocnika
Wiele mam czytając na forach o 8-miesięcznych dzieciach, które same, z własnej, nieprzymuszonej woli zaczęły korzystać z nocnika, zaczyna wpadać w rozpacz i desperację. Kolejne miesiące mijają, a maluch nie zdając sobie sprawy z rozczarowania rodzica nie planuje żadnych strategicznych zmian w tym zakresie. I czasami tak po prostu musi być! Aby przekonać dziecko do nocnika, musi ono być gotowe emocjonalnie i biologicznie na tę wielką zmianę. Wiele razy słyszałam od mam, które za wcześnie przestawiły dziecko na nocnik o późniejszych problemach z utrzymywaniem moczu, np. w nocy - i to już na etapie przedszkolnym. Dlaczego? Bo było za wcześnie! Mamo, tato, nie zrażaj się i nie załamuj rąk, kiedy Twój dwulatek nadal chodzi w pieluszce!
Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?
Przygotuj... akcesoria!
To, że trzeba dać dziecku czas, nie oznacza, że mamy usiąść w fotelu i czekać "na ten wielki dzień", jakby miał sam z siebie nadejść. Każdego dnia, powoli i cierpliwie ucz dziecko prawidłowych zachowań. Ale zanim to nastąpi, przygotuj do tego niezbędne akcesoria.
Nocnik (klik)
Absolutna podstawa przy nauce odpieluchowywania. Możesz wybrać zwykły, klasyczny, a przy tym najtańszy (klik) lub nawet taki, który odzworozuje sedes!
Nakładka sedesowa (klik)
Wyjątkowo praktyczne akcesorium. Nakładki pasują do wszystkich standardowych toalet, a dzięki antypoślizgowym krawędziom łatwo i mocno przymocowują się do sedesu. Zajmują przy tym mniej miejsca niż nocnik i... są wygodniejsze w obsłudze. Czemu? To, co miałoby znaleźć się w nocniku od razu trafia tam, gdzie trzeba, a Ty nie musisz głowić się nad tym, jak go wyczyścić! Mimo tego, że nakładki są idealnym wynalazkiem ludzkości, warto jednak posiadać klasyczny nocnik i to od niego rozpocząć naukę. Dziecko siedząc wygodnie i trzymając stabilnie nóżki na podłodze, będzie czuło się znacznie pewniej, a co za tym idzie bezpieczniej. Przykładowe nakładki:
- Nakładka miękka sowa (klik) - nakładka z mięciutkim siedziskiem oraz w praktycznymi uchwytami do trzymania dla dziecka
- Nakładka hipopotamy (klik)
Stopień/podest (klik)
Ten gadżet przyda się, kiedy dziecko korzysta z nakładki. Stopnie najczęściej posiadają antypoślizgową powierzchnię, która zapewnia bezpieczeństwo i stabilność. Dzięki podestowi dziecko bez problemu dosięgnie toalety, ale również umywalki czy stołu. Okaże się zatem przydatny nie tylko podczas korzystania z sedesowej nakładki, ale również np. podczas wieczornego mycia ząbków. Przykładowe podesty/podnóżki:
- Podnóżek Świnka Peppa (klik)
- Podnóżek Formula Race - autka (klik)
- Podnóżek w sówki (klik)
- Podnóżek w hipopotamy (klik)
- Podnóżek family (klik)
Jaki nocnik dla dziecka?
W tym temacie wszystko zależy od wyobraźni rodzica. Najważniejsze jest, aby korzystanie z nocnika było dla dziecka wygodne i komfortowe, ale dodatkowe udogodnienia, jak np. w przypadku nocnika grającego, mogą przyspieszyć naukę.
Nocnik Fisher Price
Największy hit to zdecydowanie nocnik Fisher Price (klik), który przeznaczony jest dla maluchów od 18. miesiąca życia. Nocnik Fisher Price z wyglądu przypomina prawdziwą toaletę! Posiada więc uchwyt na papier oraz opuszczaną klapę. Po pociągnięciu za spłuczkę maluch usłyszy realistyczny odgłos wody. Dodatkowo nocnik Fisher Price wyposażony został w liczne efekty dźwiękowe - wesołe piosenki oraz motywujące wypowiedzi w języku polskim. Co ważne - można używać go zarówno samodzielnie, jak i jako nakładkę na deskę sedesową. Dzięki wyjmowanemu pojemniczkowi, nocnik Fisher Price wyczyścisz w łatwy i szybki sposób.
Nocnik grający
Nocnik grający to również akcesorium, które przyciąga uwagę rodziców. Przykładowym nocnikiem grającym jest nocnik Fisher Price, ale jeśli szukasz tańszej alternatywy mogą zainteresować Cię:
- Nocnik krzesełko z pozytywką (klik)
- Nocnik z pozytywką Świnka Peppa (klik)
- Nocnik mini toaleta (klik)
Jaki nocnik dla chłopca?
Aby zachęcić chłopca do korzystania z nocnika, możesz wybrać dla niego model, który szczególnie przypadnie mu do gustu! Przykładowe modele nocników dla chłopca:
- Nocnik krzesełko auta (klik)
- Nocnik krzesełko pies i kot (klik)
-
Nocnik krzesełko leśna opowieść zielony (klik)
Jaki nocnik dla dziewczynki?
Sikanie do nocnika to wielka sprawa! Wybierz model, który zachęci dziewczynkę do korzystania z nocnika:
- Nocnik z pozytywką Świnka Peppa (klik)
- Nocnik krzesełko z pozytywką Świnka Peppa (klik)
-
Nocnik krzesełko leśna opowieść różowy (klik)
Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?
Kiedy zaopatrzysz się już w akcesoria, czas na naukę. Aby nauczyć dziecko sikać do nocnika, na początku treningi powinny odbywać się nie częściej niż 1-2 razy dziennie, z czasem możesz zwiększyć częstotliwość ćwiczeń. Podczas pierwszych lekcji dziecko musi oswoić się z nowym sprzętem, może siadać na nocniku nawet w ubrankach. Najważniejsze, aby akcesorium wzbudziło w dziecku zaufanie, jeśli maluch przestraszy się, ciężko będzie przestawić je na nowe tory. Dziecko musi zrozumieć, że sikanie do nocnika to nic złego!
Gdy maluch nauczy się już siadać na nocniku, rozpocznij naukę siadania bez ubranka. Pierwszy kontakt z zimną, plastikową powierzchnią może budzić obawy dziecka. Nie denerwuj się na dziecko, kiedy nie będzie chciało siedzieć na nocniku dłużej niż kilka sekund. Za każdym razem chwal malucha, pokazując mu, że to co robi, jest dobre. Dziecko musi łączyć ze sobą wszystkie fakty nie tylko z fizjologicznego, ale także emocjonalnego punktu widzenia. W tym czasie możesz ju proponować skorzystanie z nocnika, gdy wyczuwasz, że za chwilę będzie taka potrzeba.
Pokaż dziecku zawartość zużytej pieluszki, tłumacząc, że powinna ona znaleźć się w nocniku. Możesz również pokazać dziecku, jak siadasz na sedesie - w końcu to rodzic jest najlepszym przykładem. Tokiem rozumowania dziecka: "skoro mama tak robi, to ja też tak chcę!"
Wypatruj sygnałów, z których wynika, że dziecko chce się załatwić. Jeśli uda Ci się trafić na odpowiedni moment, posadź malucha na nocniku, a kiedy będzie już po wszystkim, nie szczędź pochwał!
Nie stosuj "wojskowych metod", np. przetrzymywania dziecka w zużytej pieluszce "za karę". Tego typu zachowania mogą tylko wzmóc w maluchu awersję do nocnika.
Kiedy na nocnik?
Pewnie zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko zacznie korzystać z nocnika. Tak jak wspomniałam na początku, tutaj nie ma sztywnych ram czasowych - niektóre maluchy przełamują nocnikową barierę wcześniej, inne nieco później. Zakłada się, że większość dzieci wykazuje chęć do nauki korzystania z nocnika po ukończeniu 1.5 roku życia, jednak gotowość emocjonalną maluch wykazuje najczęściej po ukończeniu 2. roku życia, kiedy potrafi rozpoznawać już swoje potrzeby. Bardzo często przełomem okazuje się osiągnięcie przez dziecko 3. roku życia (lub chwilę przed).
Nocnik turystyczny
Na koniec kilka słów o nocniku turystycznym (klik). To świetne akcesorium - moim zdaniem - must have każdego rodzica. Nocnik turystyczny to nocnik jednorazowy. Dzięki swoim małym wymiarom, z łatwością zmieści się w każdej torebce oraz kieszeni! Oznacza to, że możesz go zabrać w każde miejsce, ponieważ jego rozkładanie i składanie jest nieskomplikowane. To świetne akcesorium podczas wycieczek czy wyjazdów, kiedy dziecko nagle szepnie Ci do ucha, że "to teraz".
Mam nadzieję, że artykuł ułatwi Ci przemierzenie niełatwej drogi, jaką jest odpieluchowanie dziecka. A może masz to już za sobą? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu - może właśnie to Twoja wskazówka okaże się najbardziej pomocna dla innego rodzica!