Jak spędzić czas z dzieckiem w domu podczas choroby?
Lekkie przeziębienie i katar, a może infekcja połączona z gorączką? Przeziębione lub chore dziecko może grymasić, być markotne, a przede wszystkim znudzone faktem, że musi zostać w domu i/lub leżeć w łóżku. Jednak dzięki zabawie pociecha choć na chwilę zapomni o bólu i złym samopoczuciu! Podpowiemy Ci, jak spędzić czas z dzieckiem w trakcie przeziębienia, grypy lub innej infekcji, by siedzenie w domu nie było nudną koniecznością.
Pomysły na zabawy, gdy dziecko musi leżeć w łóżku
Jeżeli Twoja pociecha bardzo źle się czuje i ma wysoką gorączkę - pozwól dziecku odpocząć. Postaw na zabawy, które nie zajmą wiele czasu i nie będą zbyt męczące dla malucha.
Warto ustawić przy łóżku dziecka niski stolik, by pociecha miała blisko siebie coś do picia. Stolik wykorzystacie także jako miejsce do zabawy, np. do rysowania, kolorowania albo układania puzzli.
1. Wspólne granie w gry planszowe
Czy można leżeć w łóżku i jednocześnie grać w gry planszowe? Owszem, i nie trzeba bać się rozsypanych na planszy pionków!
Gra planszowa Chińczyk w wersji Psi Patrol (klik) to propozycja od Spin Master na starą zabawę w nowym stylu! Plansza podzielona jest na strefy nadzorowane przez bohaterów bajki Psi Patrol. Całość wyposażona jest w specjalne “zagłębienia”, które utrzymują pionki w konkretnym miejscu i nie pozwalają im się przewracać. Kostka do gry znajduje się pod przezroczystą kopułą, więc nie zaginie pod szafą ani nie wpadnie za łóżko. Planszę możesz ułożyć na stoliku albo na pościeli, by leżące w łóżku dziecko nie nudziło się podczas choroby.
2. Zabawa w lekarza i pacjentów
Pociechy lubią zabawy w odgrywanie ról, a wcielenie się w rolę lekarza lub pacjenta oswoi pociechy z wizytą w gabinecie lekarskim. Zabawę urozmaici zestaw Walizka lekarska z komórką od marki Klein (klik).
Maluch może wcielić się w rolę doktora i osłuchiwać pluszowe misie, robić lalkom zastrzyki albo podawać lekarstwo figurkom z bajek. A może rodzic na chwilę stanie się lekarzem i wytłumaczy dziecku, jak ważne jest zażywanie lekarstw oraz dlaczego niektóre choroby trzeba odleżeć w łóżku? Warto wykorzystać takie momenty, by na spokojnie wyjaśnić maluchowi sprawy związane z chorobami i dbaniem o swoje zdrowie.
3. Kolorowanki, rysowanie i prace plastyczne
Twoje dziecko nie może wychodzić z domu przez infekcję? Nie daj się zamęczyć pytaniami w stylu “Mamooo, tatooo, co mam robić? Nudzi mi się!”. Złap wraz z pociechą za kredki lub flamastry i narysujcie swój wymarzony domek, ulubione zwierzątka albo to, co robiliście podczas ostatnich wakacji.
Jeżeli maluch nie lubi rysować, to mamy inną podpowiedź na ciekawe zajęcie. Wykorzystaj jeden z zestawów kreatywnych, dzięki któremu dziecko stworzy od A do Z ciekawy projekt. Jednym z przykładów jest zestaw kreatywny Marionetka Strach na wróble od firmy Maped (klik). Pociecha ma szansę samodzielnie stworzyć stracha na wróble z ruchomymi elementami. Części figurki zabarwione na czarno to zdrapywanka, co jeszcze bardziej urozmaici zabawę!
Więcej pomysłów na zestawy kreatywne znajdziesz w sklepie internetowym w kategorii ZABAWKI KREATYWNE DLA DZIECI I NIEMOWLĄT (klik).
4. Czytanie książek i bajeczek
Czas spędzony z rodzicami - szczególnie w czasie złego samopoczucia - jest dla maluchów bezcenny. Wspólne oglądanie kolorowych książeczek i czytanie bajek przez mamę lub tatę pomoże dziecku się wyciszyć, uspokoić, a wieczorem wprowadzi pociechę w krainę słodkich snów.
Warto sięgnąć po tytuły uwielbiane przez dzieci, np. książeczki o przygodach małego Pucia albo serię Feluś i Gucio.
Szukasz czytanek i bajek dla dzieci? Zajrzyj do kategorii KSIĄŻKI DLA DZIECI (klik). Bogaty wybór książek dziecięcych znajdziesz także w sklepach stacjonarnych Pati i Maks w Poznaniu oraz Gorzowie Wielkopolskim.
5. Zabawa w zgadywanie
Przebywanie w domu podczas choroby i leżenie w łóżku urozmaicą śmieszne zgadywanki dopasowane do wieku oraz energii pociechy. Możemy bawić się z maluchem w odgadywanie jakie zwierzę wydaje dany dźwięk, jaką postać w danym momencie parodiujemy albo o jakim przedmiocie myślimy.
Ciekawą formą takich zgadywanek jest gra familijna Szalone Czoło od Epee (klik). Z talii kart losujemy po jednej na gracza i - bez podglądania! - należy umieścić kartę w opasce zakładanej na głowę. Gracze zadają sobie po kolei pytania, by dowiedzieć jakim przedmiotem, zwierzęciem lub postacią są. Wygrywa osoba, która jako pierwsza odgadnie kim lub czym jest!
6. Układanie puzzli
Najmłodsze pociechy mogą bawić się w układanie puzzli z pojazdami Clementoni (klik). Elementy układanki są pełne żywych kolorów, co przyciąga wzrok maluchów. Ponadto puzzle umożliwiają ćwiczenie zdolności motorycznych oraz logicznego myślenia. Chociaż przeziębiony malec może nie mieć zbyt wiele energii na długą zabawę, to kolorowa układanka zajmie go w wolnych chwilach pomiędzy drzemkami.
Starszym dzieciom proponujemy nieco trudniejsze puzzle, np. układankę magnetyczną Ciało człowieka od Janod (klik). Zestaw z tablicą magnetyczną i elementami ciała człowieka przybliży pociechom tajniki ludzkiego organizmu. Z pomocą kart w języku polskim dzieci dowiedzą się ciekawych faktów na temat anatomii.
7. Granie w karty
Gdy z powodu złego samopoczucia dziecko nie ma siły na harce i zabawy ruchowe, można wykorzystać karty, by czas choroby upływał nieco szybciej. :)
Karty do gry memo z Psim Patrolem (klik) z pewnością zainteresują pociechę, przy okazji pozwolą na trening zdolności zapamiętywania.
Dla nieco starszych dzieci mamy inną propozycję na karcianą zabawę - Skip-Bo od marki Mattel (klik). Podczas gry zawodnicy muszą jak najszybciej pozbyć się swojego stosu kart, by wygrać rozgrywkę. Ale uwaga - karty należy układać w odpowiedniej kolejności, a mogą w tym namieszać dżokery. Karty przeznaczone są dla pociech od 7. roku życia.
Wskazówki jak postępować z przeziębionym lub gorączkującym dzieckiem:
- zadbaj o nawodnienie pociechy
Obolałe gardło, kaszel i zatkany nos nie będą zachęcać pociechy do picia. Jednak miej oko na malucha, by chociaż małymi łykami wypijał soczki czy ciepłe herbaty.
Napoje warto podać w ulubionym kubeczku lub butelce, by zachęcić dziecko do picia, np. w kubku niekapku ze słomką od Canpol Babies (klik).
- przygotuj ciepłe i łatwe do przełknięcia posiłki
Zupy-kremy, rosół z delikatnym makaronem lub warzywne zupki staną się łatwiejsze do zjedzenia przy obolałym gardle lub katarze. Zrezygnuj z posiłków, które mogą wywołać jeszcze większy ból gardła, jak chrupiące frytki i pikantne dania.
- w przypadku gorączki regularnie mierz temperaturę ciała pociechy
Pomogą Ci w tym termometry elektroniczne - są wygodne w użyciu, pokazują dokładny wynik na cyfrowym wyświetlaczu, więc nie będziesz mieć problemu z odczytaniem pomiaru.
- regularnie wietrz mieszkanie
Nie zapominaj o wietrzeniu pomieszczeń, nie tylko w czasie choroby. Świeżym powietrzem przyjemniej się oddycha, a wentylacja mieszkania pozwoli pozbyć się “starego” powietrza pełnego drobnoustrojów.
Gdy w pokoju dziecka jest zbyt sucho i źle się oddycha, wykorzystaj kompaktowy nawilżacz powietrza Miniland (klik), który jest intuicyjny w użyciu.
- zapewnij dziecku czas na odpoczynek oraz komfortowy sen
Podczas snu organizm ma szansę na regenerację. Przypilnuj malucha, by nie kładł się za późno spać oraz zadbaj o spokój i ciszę. Bez hałasu z włączonego telewizora, pikających powiadomień w telefonach rodziców czy włączonego głównego światła w pokoju dziecko ma szansę porządnie się wyspać. Już samo złe samopoczucie pociechy, katar, kaszel lub obolałe gardło może sprawiać, że dziecko będzie się często wybudzać.
- inhalacje w przypadku przeziębienia i/lub infekcji dróg oddechowych
Wesoły inhalator pneumatyczno-tłokowy MesMed (klik) przypominający pieska sprawdzi się w przypadku małych dzieci, jak i osób dorosłych. Z pomocą przyjaźnie wyglądającego inhalatora podanie leków maluchowi będzie nieco łatwiejsze, a pociecha ma szansę nadać pieskowi imię i napisać je na zawieszce.
- oczyszczaj nos dziecka, gdy pojawi się katar
Nie każde dziecko lubi wysmarkiwać nosek w chusteczki, zwłaszcza gdy buzia jest już podrażniona od ciągłego smarkania. Pomocne w trakcie kataru okażą się aspiratory do nosa, np. elektroniczny aspirator do nosa Pingwinosek Plus Mesmed (klik). Urządzenie jest wyrobem medycznym i można stosować je już u niemowląt oraz starszych dzieci.
Sympatyczny pingwinek sprawi, że maluchy nie będą bać się oczyszczania noska, a za sprawą cichego trybu pracy oraz wyjątkowo prostej obsługi cała czynność zajmie dosłownie kilka sekund.
Innym produktem przydatnym podczas kataru jest zestaw na katar Complete Katarek (klik). Można go stosować już od pierwszych dni życia dziecka.
- stosuj się do zaleceń lekarza
Jeżeli po konsultacji u pediatry okaże się, że Twoje dziecko musi zażywać leki w określonych porach lub np. podczas posiłków - dopilnuj, by tak się stało. Niektórych leków nie można ze sobą łączyć, innych nie należy brać na pusty żołądek. Zwróć uwagę na informacje zawarte na ulotkach dołączonych do leków, a gdy coś budzi Twoje wątpliwości - skontaktuj się z lekarzem.
Pamiętaj, by w pierwszej kolejności konsultować z lekarzem pediatrą stan zdrowia Twojego dziecka. To lekarz rozpozna czy pociecha jest przeziębiona, ma grypę, a może infekcję bakteryjną i zaleci najlepszy sposób leczenia.
Jeszcze jedna wskazówka - antybiotyk pomaga przede wszystkim w zakażeniach bakteryjnych. Natomiast grypa oraz przeziębienie to infekcje wirusowe i w tych przypadkach stosuje się inne środki, by wrócić do zdrowia.
Mamy nadzieję, że zdrowie będzie dopisywać zarówno Tobie, jak i dziecku, a sezonowe infekcje będą trzymać się z daleka. Życzymy Wam dużo zdrowia i odporności! :)
Przeczytaj także:
Gry familijne na rodzinne wieczory - ranking 2022