Jak widzi niemowlę?

Porady

Kiedy na świat przychodzi dziecko, jego zmysł wzroku czeka długa, trzyletnia droga, zanim osiągnie pełną ostrość widzenia. Po urodzeniu maluszek widzi 20 razy gorzej niż osoba dorosła! Jednak jego wzrok rozwija się w zawrotnym tempie, każdego dnia nabierając nowych, niesamowitych umiejętności pozwalających mu poznawać i odkrywać świat!

Tuż po narodzinach. Co widzi noworodek?

1 miesiąc życia

Noworodek widzi tylko to, co znajduje się najbliżej niego, w odległości 20-30 centymetrów. Nie umie skupić wzroku, jedynie przypadkowo wodzi nim po najbliższym otoczeniu. Drogie mamy, na samym początku maluszek nie widzi waszej twarzy, a jedynie niewyraźny, zamazany obraz, który nieco uwyraźnia się, kiedy przybliżysz się do dziecka. To co przyciąga jego uwagę i to co udaje mu się naprawdę dostrzec to kontrasty. Czerń i biel będzie dla niego najbardziej widoczna. To właśnie dlatego rodzice chętnie kupują swoim nowonarodzonym pociechom kontrastowe ilustracje. Dziecko nie zareaguje na delikatne, pastelowe zabawki. Dlaczego? Bo po prostu nie będzie ich widzieć! Co ciekawe – już kilkudniowe dziecko jest w stanie odróżnić intensywność światła – kiedy jest ciemno otwiera szeroko oczy, a kiedy na twarz padnie silny promień słońca – zmruży oczka. U noworodka najlepiej rozwinięte jest widzenie peryferyjne (zupełnie odwrotnie niż u dorosłych), zatem najtrudniej zauważa przedmioty, które znajdują się w centrum.

3 najczęściej wybierane laktatory

2. miesiąc życia

 Maluszek potrafi na chwilę skoncentrować swój wzrok na wyraźnym obiekcie. Po jego przesunięciu w bok, wiedzie za nim główką.

3-4 miesiąc życia

To w tym czasie dokonuje się największy skok w rozwoju wzroku maleństwa. Dziecko nabywa ważną umiejętność – patrzenia pod kątem. To również czas, kiedy w końcu dostrzega rysy twarzy rodziców i je zapamiętuje. Maluszek przestaje widzieć świat w jednym wymiarze, a zauważa dalszą perspektywę. To właśnie dlatego zaczyna po razy pierwszy wyciągać rączki po przedmioty, które znajdują się blisko niego. Również w czwartym miesiącu dziecko widzi inne barwy niż biel i czerń. Maluszka interesują pierwsze zabawki o podstawowych, symetrycznych kształtach.

5 miesiąc życia

 Dziecko ma doskonale opanowane postrzeganie w perspektywie i przestrzeni.

6 miesiąc życia

Wzrok maluszka jest na tyle wyostrzony, że potrafi zauważyć nawet maleńkie elementy, jak np. łańcuszek czy kolczyki mamy. Przewiduje gdzie znajdą się przemieszczone za chwilę przedmioty.

7-8 miesiąc życia

Maluszek coraz sprawniej rozwija pamięć wzrokową. Synchronizuje ruchy z tym, co dostrzega. W tym czasie przydatne w rozwoju dziecka okażą się zabawki sensoryczne stymulujące odbieranie i przetwarzanie bodźców z otoczenia.

9-12 miesiąc życia

 Dziecko jest w stanie precyzyjnie ocenić odległość, jaka dzieli go od przedmiotów. Dzięki temu, że rozumie znaczenia niektórych słów, szuka wzrokiem rzeczy opisywanych przez rodzica.

Czemu wszystkie niemowlęta mają błękitne oczy?

Przyglądając się maluszkom występującym w reklamach, na zdjęciach – lub swojemu dziecku dostrzegamy, że wszystkie mają piękne, niebieskie oczy. Do pierwszego roku życia kolor może ulec zmianie. Czemu tak się dzieje? Ponieważ noworodek w przedniej warstwie tęczówki nie posiada pigmentu. Błękitny kolor, to barwnik znajdujący się wewnątrz tęczówki.

Ratunku! Moje dziecko ma zeza!

Kiedy niemowlę przychodzi na świat jego oczy muszą nauczyć się właściwej koordynacji. Dlatego na samym początku wzrok dziecka może wzbudzać niepokój czujnych rodziców, kiedy zauważą, że u ich pociechy co chwila oczko „ucieka na bok”. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie odpowiedzialne za ruch gałek ocznych są jeszcze niewyćwiczone. Co więcej – w kącikach oczu zarysowane są dość intensywnie wewnętrzne fałdy, które dodatkowo zniekształcają oczy. Z każdym kolejnym dniem życia maluszka wzrok staje się coraz silniejszy, a jego koordynacja coraz bardziej spójna. Możecie odetchnąć z ulgą!

Rodzicom wydaje się, że już od pierwszych dni życia maluszka, powinno się go otaczać pięknymi zabawkami we wszystkich kolorach tęczy. Jednak na kolory, wzory i tekstury dopiero przyjdzie czas.

zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone.

Najchętniej
czytane wpisy
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2023-01-11
Jaki fotelik dla noworodka wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem fotelików...
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-17
10% rabatu na wózki dziecięce
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-21
prezent na zajączka dla dziecka
Więcej