Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem? 11 cennych wskazówek!
„Mieć oczy dookoła głowy” – to powiedzenie nabiera nowego znaczenia dla rodziców, których dziecko rozpoczyna przygodę z raczkowaniem. Wszędzie go pełno. Niełatwo się przestawić na nowy tryb opieki nad dzieckiem, dotychczas leżącym spokojnie w łóżeczku lub kojcu. Ogromna przestrzeń, jaką jest dom to dla malucha fantastyczne miejsce do eksploracji i kolejnych odkryć. Jak zadbać o to, aby otoczenie było dla dziecka bezpieczne? Podpowiadamy!
1. Czysta podłoga!
Wszystkie drobiazgi, które znajdują się na podłodze, mogą za chwilę wylądować w buzi dziecka. Mowa tu zarówno o zwykłych śmieciach: paproszkach, okruszkach, guzikach, jak i niewielkich urządzeniach (pendrive) czy zabawkach starszego rodzeństwa (kredki, puzzle itp.). Aby uniknąć zakrztuszenia przez maluszka konieczne jest częste odkurzanie podłogi i bieżąca kontrola strefy, w której przebywa dziecko.
2. Kontakty
„A co to za dziurki? Muszę to sprawdzić!” – i maleńka rączka już kieruje się w stronę kontaktu. Interesujące otworki niestety doskonale pomieszczą paluszki dziecka. Dlatego należy je zasłonić specjalnymi zatyczkami do gniazdek (klik), które skutecznie ochronią maluszka przed ryzykiem porażenia prądem.
3. Rogi i kanty
Stoły, krzesła, półki, szafki – wszystkie meble posiadają ostre krawędzie, niebezpieczne dla dziecka. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w osłonki narożnikowe (klik), które ochronią maluszka przed bolesnymi urazami.
4. Szuflady, szafki, szafeczki…
Ciekawość dziecka nie zna granic. Kiedy zatem odkryje, jaką funkcję pełnią szafki i szuflady, ochoczo podejmie się precyzyjnego zbadania ich zawartości. Aby temu zapobiec meble należy wyposażyć w specjalne zabezpieczenia. Uchronią maluszka przed przytrzaśnięciem paluszków i wypadającymi przedmiotami. Przykładowe zabezpieczenia:
- Zamknięcie szafek (klik),
- Zamknięcie giętkie pętla (klik)
- Zamknięcie elastyczne z szyfrem (klik)
- Zabezpieczenie wielofunkcyjne długie 2 szt. (klik)
- Zabezpieczenie wielofunkcyjne krótkie 2 szt. (klik)
- Zabezpieczenie uniwersalne brązowe (klik)
Innym, alternatywnym rozwiązaniem jest nałożenie nakładek z miękkiego tworzywa lub zwykła folia bąbelkowa lub gąbka.
5. Niebezpieczne leki i środki chemiczne
Jeśli przyjmujemy leki, koniecznie zadbajmy o to, aby nie mieściły się one w strefie dostępu dziecka. To samo tyczy się środków czystości czy kosmetyków znajdujących się głównie w kuchni i w łazience. Jeśli wcześniej stały na podłodze lub na niskich półkach, zdecydowanie muszą powędrować w inne miejsce.
6. Dekoracje mieszkania
Dotychczas nie stanowiło to problemu, że doniczki czy figurki stały na niskim parapecie, a w salonie znajdowała się wysoka lampa na cienkiej nóżce. Jednak odkąd maluszek zaczyna odkrywać świat, musimy zdecydować się na niewielkie przemeblowanie. Wszystkie elementy, które mogą pojawić się w zasięgu ręki dziecka (wazony, szklane figurki, drobne AGD), powinny zostać przeniesione na górne półki, do których dziecko nie będzie miało dostępu.
7. Uwaga, obrus!
Obrus na stole w kuchni czy jadalni prezentuje się pięknie. Jednak jeśli znajdują się na nim jakiekolwiek przedmioty (a najczęściej tak jest), stanowią one zagrożenie dla dziecka. Wystarczy jedno pociągnięcie rączką… i już cała zawartość stołu znajduje się na ziemi. Spadając z góry mogą uderzyć w główkę maluszka. Zatem odkąd maluszek rozpocznie raczkowanie, obrus musi się stać się dla nas zbędnym akcesorium.
8. Schody
Jeśli mamy piętrowe mieszkanie, jednym z największych zagrożeń dla dziecka są schody. Koniecznie należy zamontować bramkę ochronną (klik), chroniącą przed upadkiem ze schodów lub opuszczeniem pomieszczenia.
9. Drzwi
Otwierają się i zamykają. Dla dziecka to fantastyczna zabawa, która może zakończyć się bolesnym przytrzaśnięciem rączek. Z pomocą przychodzi blokada drzwi, którą mocuje się przy zawiasach lub na górnej krawędzi. Dzięki temu wszystkie otwarte lub uchylone drzwi przestaną stanowić zagrożenie dla maluszka.
10. Zwierzaki
Posiadając w domu zwierzęta, pamiętajmy o ustawieniu w bezpiecznym miejscu kuwety i miski z jedzeniem, z których zawartością zapewne chętnie zapoznałby się maluszek.
11. Kuchnia tętniąca życiem..
…i zagrożeniami, które na każdym kroku czyhają na dziecko. Noże, drobne i ostre przedmioty, gotujące się jedzenie, czajnik z wodą... sprawdźmy, czy wyposażenie kuchni rozplanowane jest tak, aby nie stanowiło zagrożenia dla maluszka. Ważnym krokiem jest również założenie blokady na piekarnik oraz zabezpieczenie szafy, w której znajduje się kosz na śmieci. Koniecznie należy pochować foliówki i reklamówki. Jeśli maluszek uwielbia penetrować kuchenne szafki, siejąc w nich spustoszenie i zniszczenie, warto jedną z nich zagospodarować właśnie dla niego. Poświęćmy jedną z najlepiej dostępnych dla dziecka szafek i wrzućmy tam kolorowe plastikowe pojemniki na żywność i zabawki.
Każde mieszkanie jest inne i mogą czyhać w nim nieopisane przez nas pułapki zagrażające bezpieczeństwu maluszka. Jedna z mam opowiedziała nam kiedyś o swoim fantastycznym sposobie na sprawdzenie czy mieszkanie jest bezpieczne dla dziecka. „Postanowiłam przespacerować się… na czworakach, aby zobaczyć świat z perspektywy dziecka. Dzięki temu znalazłam parę miejsc, które mogły stanowić zagrożenie dla malucha i mogłam w porę na spokojnie je zabezpieczyć”. Liczymy, że nasz artykuł okaże się dla Was pomocny i ułatwi maluszkom bezpieczne stawianie pierwszych kroków.