Kiedy dziecko siada?
Dziecko rozwija się niesamowicie szybko! Dopiero co przywieźliście je do domu z porodówki, a już szukacie odpowiedzi na pytanie: "kiedy dziecko siada?" Maluszek siedząc zyskuje zupełnie nową perspektywę patrzenia na otaczający go świat. Chcesz wiedzieć, kiedy dziecko siada i jak wspomóc go w zdobyciu tej nowej dla niego umiejętności? Czytaj dalej!
Kiedy dziecko siada... - nie rób tego za szybko!
Dziecko siada samodzielnie najczęściej między 7. a 9. miesiącem życia. Jednak każdy maluch rozwija się we własnym tempie, co zawsze trzeba mieć na uwadze. Zanim dziecko zacznie samodzielnie siedzieć, musi nauczyć się równowagi. Na wielki krok w rozwoju dziecka - samodzielne siadanie - oddziałują również różne inne czynniki, np. zaangażowanie rodzica w prawidłowy rozwój motoryczny dziecka, jak również jego indywidualne predyspozycje.
Nie "eksperymentuj" z sadzaniem dziecka poniżej 6. miesiąca życia. Zbyt wczesne sadzanie maluszka oddziałuje negatywnie na jego delikatny kręgosłup, a także zaburza prawidłowy rozwój mięśni odpowiedzialnych za fizjologicznie poprawne utrzymywanie postawy.
Już na samym początku należy zwrócić uwagę na to, że umiejętność przyjęcia przez dziecko pozycji siedzącej to zupełnie coś innego niż umiejętność siedzenia. Pierwsza umiejętność nie wymaga od dziecka samodzielnego przyjęcia pozycji siedzącej - w tej sytuacji sadzamy dziecko, a ono pochyla się do przodu, aby utrzymać nadaną pozycję (nie siedzi podparte). O umiejętności siedzenia mówimy wtedy, gdy dziecko bez Twojej pomocy osiągnie pozycję siedzącą z wyprostowanymi pleckami, nie będzie przechylać się na boki i nie sprawi mu trudności samodzielne chwytanie zabawek czy ruszanie rączkami (czyli utrzymanie równowagi).
Kiedy dziecko siada? Pierwsze oznaki
Kiedy dziecko dojrzało już do samodzielnego siadania, wysyła do rodzica pierwsze sygnały. Należą do nich między innymi:
- samodzielne podpieranie się na łokciach,
- samodzielne trzymanie główki,
- umiejętność odwracania się na brzuszek,
- podciąganie nóżek do brzuszka.
Samodzielne siadanie dziecka, czyli nic na siłę
Twoje dziecko ma już 6 miesięcy, a nie potrafi samodzielnie siedzieć? Nic na siłę! Pamiętaj, że zanim dziecko usiądzie, na jego drodze czekają jeszcze inne kamienie milowe - podnoszenie główki, kiedy leży na brzuszku, czy samodzielnie obracanie się z brzuszka na plecy.
Każde dziecko ma swój czas, w którym jego dojrzałość psychiczna i motoryczna umożliwi mu siadanie. Oczywiście należy wspierać maluszka w jego prawidłowym rozwoju, np. poprzez kładzenie je na brzuszku. Dziecko podnosząc główkę przygotowuje mięśnie do pozycji siadu. Aby zapewnić swojemu maluchowi wygodę, pomyśl o macie edukacyjnej (klik), która nie tylko dobrze izoluje od zimnej podłogi, ale często wyposażona jest w zabawki i inne niespodzianki, które aktywizują dziecko i zachęcają do ruchu. Układaj zabawki nieco dalej od dziecka, aby zachęcić go próby dotarcia do nich. Czas spędzony na brzuszku odgrywa ważną rolę w procesie nauki siedzenia. Twój maluszek nie preferuje tej pozycji? Na początku zacznij od kilku minut 3-4 razy dziennie. Możesz położyć się koło dziecka w takiej samej pozycji, aby być w zasięgu wzroku dziecka. Inna opcja to ułożenie maluszka na swojej klatce piersiowej (wtedy dziecko będzie miało buzię skierowaną prosto na Ciebie). Pomocna podczas leżenia na brzuszku może okazać się poduszka typu Boppy (klik), która ułatwia leżenie na brzuszku. Możesz również sadzać dziecko na kolanach lub między nogami (kiedy usiądziesz na podłodze). Twoje ciało powinno wtedy stanowić komfortowe podparcie dla dziecka. Nie utrzymuj zbyt długo malucha w takiej pozycji.
Zanim dziecko zacznie siadać, warto zainwestować w leżaczek lub bujaczek (klik). W przypadku wielu modeli przez pierwsze 6 miesięcy dziecko korzysta z miękkiej wkładki z pasami bezpieczeństwa, a kiedy podrośnie, leżaczek spełnia funkcję fotelika lub krzesełka do karmienia.
Kiedy dziecko siada - czy to już czas na wózek spacerowy?
Wiele rodziców zastanawia się nad tym, kiedy może zamienić gondolę na wózek spacerowy. Oczywiście jest to czas, kiedy dziecko samodzielnie, bez asekuracji rodzica jest w stanie samodzielnie siedzieć - nie przechyla się na boki, a pozycja ta jest już na tyle wytrenowana, że dłuższe obciążenie kręgosłupa nie będzie stanowiło dla dziecka żadnego problemu.
Co zrobić, kiedy dziecko nie chce siadać?
Jeśli Twoje dziecko ma 9. miesięcy, a nie wykazuje oznak zapowiadających samodzielne siadanie, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym dziecko. Do innych niepokojących objawów należą również: sztywne, napięte mięśnie, problemy z samodzielnym utrzymaniem główki czy trudności z wkładaniem przedmiotów do ust.