Rowerek biegowy czy hulajnoga? Podpowiadamy co wybrać na pierwszy pojazd dla dziecka!

Porady

Znasz to uczucie, gdy szusujesz na rowerze lub hulajnodze, wiatr szaleje we włosach, a Ty cieszysz się z jazdy? Możesz pokazać swojemu dziecku jakie to przyjemne i wybrać dla pociechy pierwszy pojazd! Jednak na co się zdecydować - wybrać hulajnogę czy rowerek biegowy? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Sprawdź nasze porady, dowiedz się na co zwrócić uwagę podczas zakupów i znajdź idealny pierwszy pojazd dla malucha!

Dlaczego warto zachęcać dziecko do jazdy na hulajnodze lub rowerku?

Wiele się mówi o tym, że ruch to zdrowie i jest w tym sporo prawdy! Nie namawiamy, by od najmłodszych lat trenować dziecko do pokonywania długich i trudnych tras w ramach sportów wyczynowych. Zachęcamy natomiast do tego, żeby pokazywać pociechom i uczyć je, że aktywności sportowe mogą być przyjemne, a także korzystne dla naszego samopoczucia. 

Dziecko może w ten sposób spożytkować swoją energię, a także rozwijać różne partie mięśniowe, m.in. mięśnie nóg, grzbietu i brzucha. Dodatkowo ćwiczy zmysł równowagi, balansowanie ciałem oraz trenuje refleks. Jazda na rowerku czy hulajnodze zapobiega pojawieniu się otyłości dziecięcej lub pomaga ją ograniczyć. Ponadto, aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu dotlenia organizm. Dla prawidłowego rozwoju maluchów istotna jest witamina D, która powstaje dzięki promieniom słonecznym.

Co wziąć pod uwagę, wybierając hulajnogę lub rowerek biegowy dla dziecka?

  • Waga i wzrost dziecka - najważniejszymi parametrami w doborze rodzaju pojazdu będą wzrost i masa ciała pociechy. Sprawdź parametry danego produktu przed zakupem - nie wybieraj hulajnogi wytrzymującej obciążenie do 20 kg, gdy pociecha szybko rośnie i lada moment taki pojazd okaże się za mały. Podobnie ze wzrostem - za wysoka, jak i za niska hulajnoga będzie powodować dyskomfort podczas jazdy. Dotyczy to także rowerków biegowych, ustawienia siodełka i kierownicy.
  • Wiek i rozwój dziecka - przyjmuje się, że najpierw maluch powinien nauczyć się chodzić, by wskoczyć na pojazd i ćwiczyć jazdę na kółkach. Pierwszy rowerek biegowy lub hulajnogę można podarować dziecku po skończeniu roczku.
  • Waga rowerka czy hulajnogi - będzie to szczególnie istotne podczas przenoszenia pojazdu. Przygotuj się na sytuacje, gdy Twoje dziecko po intensywnej jeździe po parku nie będzie miało siły lub ochoty wracać na rowerku czy hulajnodze do domu, a niesienie pojazdu pozostanie w Twoich rękach. 
  • Wysokość siodełka w rowerku - najlepszym rozwiązaniem jest siodełko z możliwością zmiany jego wysokości. W ten sposób najwygodniej i najłatwiej dostosować rowerek do potrzeb pociechy. Dziecko powinno trzymać pewnie stopy na ziemi i bez problemu odpychać się od gruntu, by wprawić pojazd w ruch.
  • Wysokość hulajnogi - wiele modeli posiada regulowaną wysokość kierownicy w hulajnodze. To pozwoli Ci dopasować pojazd do wymagań dziecka. Regulacja przyda się również, gdy pociecha nieco podrośnie i będzie trzeba podwyższyć kierownicę.
  • Materiały wykorzystane do produkcji pojazdów - zwróć uwagę przede wszystkim na kółka, gdyż one będą zużywać się najszybciej. W rowerkach coraz częściej pojawiają się nieprzebijalne koła, więc nie musisz się martwić o zapasowe dętki czy opony w razie ich uszkodzenia.
  • Umiejętność utrzymania równowagi przez malucha - wskazane jest, by dziecko potrafiło samodzielnie chodzić i biegać zanim zacznie jeździć na hulajnodze lub rowerku. 
  • Upodobania Twojego dziecka - pamiętaj, że zdanie pociechy także się liczy! Planujesz kupić rowerek biegowy, lecz boisz się, że maluch będzie wolał hulajnogę? Nie irytuj się z tego powodu, bo być może za jakiś czas dziecko polubi jazdę na rowerku, gdy się do niego przyzwyczai. Równie dobrze pociecha może wybrać hulajnogę, oba pojazdy albo… żadnego! Pamiętaj, że upodobania dzieci szybko się zmieniają i maluch przez pewien czas nie będzie rozstawać się z rowerkiem, a z dnia na dzień przerzuci się na hulajnogę. ;)

Zalety i wady rowerków biegowych:

  • bardzo dobrze radzą sobie na trudnych, wyboistych powierzchniach
  • zapewniają większą stabilność podczas jazdy niż hulajnogi
  • dziecko przyzwyczaja się w ten sposób do jeżdżenia w przyszłości na większym rowerze na dwóch kołach, już bez dodatkowych kółek bocznych
  • większość modeli nie ma możliwości szybkiego złożenia
  • są cięższe niż hulajnogi

Zalety i wady hulajnóg dla dzieci:

  • lżejsze od rowerków biegowych
  • łatwo je złożyć (istnieją modele składane za pomocą jednego przycisku!)
  • zajmują niewiele miejsca w mieszkaniu
  • trudno jeździć hulajnogą po dziurach i nierównym terenie, zwiększa się ryzyko upadku. Lepiej sprawdzają się na płaskich i utwardzonych powierzchniach

Rowerek biegowy czy hulajnoga? Przegląd propozycji

Propozycje na rowerki biegowe dla dzieci 

#1 Rowerek 4Trike 3w1 biegowy Kinderkraft (klik)

Rowerek biegowy od Kinderkraft zaopatrzony jest w 3 kółka, z czego 2 znajdują się z tyłu pojazdu. Dzięki temu maluch korzystający z rowerka ma zapewnioną lepszą stabilizację i we własnym rytmie uczy się łapania równowagi oraz nabierania pędu. Pojazd można modyfikować i trójkołowiec przerobić na biegowy jednoślad. Co istotne - rowerek jest lekki i daje się złożyć w mgnieniu oka!

Rowerek trójkołowy 4Trike 3w1 biegowy Kinderkraft Rowerek trójkołowy 4Trike 3w1 biegowy Kinderkraft

#2 Rowerek biegowy Minibi Kinderkraft (klik)

Minibi to model rowerka biegowego z regulowanym siodełkiem - bez problemu dopasujesz pojazd do wzrostu dziecka. Rowerek ma z przodu 2 kółka, które wykonano z nieprzebijalnej pianki EVA. Materiał jest nie tylko wytrzymały, ale i cichy podczas jazdy - gdy dziecko nabierze ochoty na tournée po domu, to kółka nie będą hałasować na podłodze.

Rowerek biegowy Kinderkraft MinibiRowerek biegowy Kinderkraft Minibi

#3 Eko Rowerek Biegowy 11055 Chicco (klik)

Rowerek biegowy od Chicco miło zaskoczy Cię swoim ekologicznym charakterem. Pojazd ma piękne zielone odcienie, a jego ramę, siodełko oraz uchwyty stworzono w 80% z plastiku z recyklingu! Koła są ciche i odporne na przebicie, wykonane z pianki EVA. I ten rowerek nada się do jeżdżenia po domowych powierzchniach. Oczywiście eko rowerek biegowy Chicco świetnie sprawdzi się również w pokonywaniu parkowych ścieżek czy chodników.

Eko Rowerek Biegowy 11055 ChiccoEko Rowerek Biegowy 11055 Chicco

Propozycje na hulajnogi dla dzieci

Jako pierwszy pojazd dla dziecka lepiej sprawdzą się hulajnogi trójkołowe, które zagwarantują większą stabilność podczas jazdy. Zwykle 2 koła ustawione są z przodu pojazdu. Natomiast hulajnogi na dwóch kółkach polecamy starszym dzieciom.

#1 Hulajnoga 2w1 marki Scoot and Ride (klik)

Hulajnoga firmy Scoot and Ride to ciekawa opcja na pojazd dla najmłodszych dzieci. Model można modyfikować - z początku posłuży jako jeździk z siedziskiem, a gdy pociecha oswoi się z samodzielną jazdą - stanie się trójkołową hulajnogą. Rama pojazdu wykonana jest ze stali, a na kierownicy są antypoślizgowe uchwyty.

Hulajnoga - jeździk 2w1 marki Scoot and Ride

#2 Hulajnoga dziecięca 2w1 od Smoby (klik)

Firma Smoby przygotowała propozycję na jeździk-hulajnogę, który odmienisz bez użycia narzędzi! Wystarczy wdusić odpowiedni przycisk, by jeździk z siedziskiem przeobraził się w hulajnogę i odwrotnie. Podest pojazdu jest dość szeroki, co zapewni dziecku wygodną i bezpieczną pozycję w trakcie jazdy. 

Hulajnoga dziecięca jeździk 2w1 3-kołowa SmobyHulajnoga dziecięca jeździk 2w1 3-kołowa Smoby

#3 Hulajnoga 3w1 Zoo Skip Hop (klik)

Model Zoo Skip Hop to 3 możliwości w jednym pojeździe! Najmłodsze brzdące mogą cieszyć się z jazdy pchaczem, następnie jeździkiem, a gdy będą odpowiednio duże - wskoczą na hulajnogę! Pojazd ozdobiony jest wizerunkiem sympatycznego liska. Twoje dziecko woli inne zwierzątko? Dostępne są także modele z pieskiem i jednorożcem.

Hulajnoga 3w1 Zoo Skip Hop lisekHulajnoga 3w1 Zoo Skip Hop lisek

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka!

Niezależnie od wyboru - czy Twoje dziecko będzie jeździć na rowerku biegowym, czy woli śmigać na hulajnodze - pamiętaj o odpowiedniej ochronie brzdąca podczas zabawy. Obowiązkowo przyda się kask na głowę pociechy, a także ochraniacze na nadgarstki, łokcie czy kolana. Nawet jeżeli Twoje dziecko bardzo dobrze utrzymuje równowagę na pojeździe, świetnie jeździ i sądzisz, że takie zabezpieczenia w Waszym przypadku raczej nie są potrzebne, to weź pod uwagę wszystko to, co dzieje się wokół malucha. Osoby biegające po parku, inne brzdące jeżdżące alejkami, rowerzyści czy fani jazdy na wrotkach - to całkiem spore towarzystwo. Ktoś może nie zauważyć dziecka na rowerku czy hulajnodze, zwłaszcza na zakrętach lub miejscach z ograniczoną widocznością (np. zarośnięte krzakami ścieżki, wąskie uliczki) i łatwo o nagłe zwroty w czasie jazdy oraz upadki. Czasem wystarczy dziura na drodze, o którą dziecko może zahaczyć, przewrócić się i boleśnie zedrzeć kolana czy dłonie. Dlatego bezpieczniej jest zaopatrzyć pociechę w ochraniacze i kask, by uniknąć lub w znacznym stopniu zminimalizować powstanie urazów lub złamań. 

Akcesoria, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo Twojego dziecka w trakcie zabawy na hulajnodze i rowerku znajdziesz w kategorii KASKI I OCHRANIACZE (klik).

Przygotuj się do wyjścia na dwór z hulajnogą albo rowerkiem biegowym i dotrzymaj towarzystwa maluchowi! Rodzice mogą spacerować obok dziecka albo samemu wsiąść na jednoślad, by jeździć wspólnie, całą rodzinką!

Co wybierzesz dla swojego dziecka - hulajnogę czy rowerek biegowy? Daj znać w komentarzu!

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Przeczytaj także: 

Hulajnoga dla dziecka - jaką wybrać? Ranking 2022

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu z dzieckiem - pomysły i zabawki, które Ci w tym pomogą!

Lista TOP 19 produktów, które warto zabrać na wakacje

zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone.

Najchętniej
czytane wpisy
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2023-01-11
Jaki fotelik dla noworodka wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem fotelików...
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-17
10% rabatu na wózki dziecięce
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-21
prezent na zajączka dla dziecka
Więcej