Wielopieluchowanie - 5 porad dla początkujących
O pieluszkach wielorazowych mówi się ostatnio naprawdę wiele. Już w ciąży wiele mam mówi sobie: „wielopieluchowanie - to jest to!” Z zapałem siadają do komputera, aby skompletować zestaw pieluszek dla maluszka… i po chwili popadają w stan głębokiej dezorientacji. Formowanki, kieszonki, wkłady, otulacze, SIO, AIO… o co chodzi? Spokojnie! Może i brzmi groźnie, ale w rzeczywistości jest proste. W kilku krokach wprowadzimy Was w świat wielopieluchowania. Zaczynamy!
1. Jaki rodzaj pieluszek wielorazowych wybrać?
Aby opisać to możliwie jak najprościej, zacznijmy od tego, że najczęściej rodzice decydują się na zakup jednego z trzech podstawowych zestawów pieluszek: pieluszki kieszonki z wkładem, otulacza z wkładem lub otulacza z formowanką. Dostępna jest jeszcze opcja AIO, ale o tym dalej. A teraz szybki słownik:
Otulacz – wierzchnia, nieprzemakalna część pieluszki, coś w charakterze "obudowy". Najczęściej wykonywany z wodoodpornych materiałów PUL, wełny lub polaru. Stosujemy do niego wkład, prefold lub pieluszkę formowaną/tetrową. Wkład powinno się wymieniać za każdym razem, kiedy zostanie zamoczony. Otulacz można zmieniać po kilku wymianach wkładu (najlepiej nie więcej niż 5). Często otulacze po wewnęrznej stronie posiadają zakładki, aby skuteczniej utrzymać wkład.
Kieszonka – dość podobna wizualnie do otulacza, jednak zbudowana jest z kieszonki, do której umieszcza się wkład. Kieszonkę w przeciwieństwie do otulacza należy wymieniać za każdym razem z wkładem. Dzięki swojej budowie szybko schnie po praniu. Często kieszonki mają możliwość regulacji rozmiaru, wtedy zapinane są na rzepy lub napy.
Formowanka – jej największym atutem jest to, że wykazuje większą chłonność niż wkłady. Najlepiej sprawdza się podczas dłuższych podróży, na noc, a także kiedy dziecko jest karmione piersią i robi rzadkie kupki (ok. pierwszych 3-4 miesięcy). Stosuje się ją zawsze z otulaczem.
Prefold – pieluszka wykonana z kilku warstw bawełny. Aby umieścić ją w otulaczu, najpierw trzeba ją najpierw odpowiednio złożyć.
Wkład – wykonywany jest z różnych materiałów: bawełny, bambusa, coolamaxa, flaneli, lnu, mikrofibry itd. Mają różne rozmiary i kształty.
OS – to skrót od one size, czyli jeden rozmiar. Odnosi się do pieluszek, których rozmiar można regulować (pieluszka rośnie razem z dzieckiem). Mają tak np. kieszonki.
AIO – skrót od all in one, czyli wszystko w jednym. Jest to wodoodporna pieluszka (PUL) z wszytym na stałe wkładem. Pieluszki AIO są bardzo szybkie w obsłudze, podobnie jak jednorazowe pampersy. Ze względu na swoją budowę nieco dłużej schną po wypraniu.
SIO – skrót od snap in one, czyli parafrazując - dopinany wkład. Pieluszka wykonana jest z materiału wodoodpornego PUL lub wełny i dopinek, w które wpina się wkład. Dzięki temu jest on unieruchomiony, a co najważniejsze – prosty w zakładaniu.
2. Jaki rozmiar pieluszek wielorazowych dobrać dla dziecka?
Przeglądając ofertę producentów pieluszek bez trudu zauważyć można, że najczęściej dominuje rozmiar one size. Jednak może on okazać się za mały w przypadku noworodków. Jeśli przygodę z wielopieluchowaniem chcemy zacząć od urodzenia dziecka, warto poszukać pieluszek oznaczonych skrótem NB (new born). Tak samo w drugą stronę – może się zdarzyć, że w pewnym momencie pieluszka one size okaże się dla malucha za mała. Wtedy warto zaopatrzyć się w pieluszki One Size Plus.
3. Ile pieluszek wielorazowych kupić?
Zarówno w przypadku tradycyjnych pampersów jak i pieluszek wielorazowych zasada jest ta sama: im mniejsze dziecko, tym więcej zużytych pieluszek. Noworodki mogą potrzebować zmiany pieluszki nawet co 2 godziny, wraz z wiekiem ten czas się wydłuża. Wracając do pieluszek wielorazowych – mówimy tu głównie o wkładach. Można wyjść z założenia, że w przypadku starszych dzieci (2-3 miesiące wzwyż) na dobę przypada średnio około 8 wkładów. Do tego doliczmy przykladowo około 3 otulaczy. Na początek powinno wystarczyć.
Liczba potrzebnych pieluszek zależy także od tego, jak często zamierzamy prać pieluszki. Jeśli codziennie – potrzebować będziemy ok. 16-20 wkładów (prefoldów/formowanek/tradycyjnych wkładów)– połowa z nich będzie w użyciu, podczas gdy pozostałe wkłady będą schły po praniu.
4. Czy same pieluszki wystarczą?
Jeśli nie jesteśmy wymagającymi rodzicami – raczej tak. Choć zalecamy zaopatrzenie się w kosz na pieluszki, najlepiej zamykany. Przecież nie będzimy prać każdej pieluszki zaraz po zużyciu! Nawet przy codziennym praniu dobrze mieć kosz, w którym będziemy zbierać pieluszki z całego dnia. Dostępne są także inne akcesoria jak na przykład specjalne proszki do prania.
5. Jak często prać pieluszki?
Tak naprawdę najlepiej byłoby prać pieluszki codziennie, np. pod koniec dnia. Z doświadczenia mam wiemy, że jednak najczęściej piorą pieluszki co 2, 3 a nawet czasem 4 co dni. Wszystko zależy od tego, ile czasu daje nam maluszek :)
Choć na pierwszy rzut oka wielopieluchowanie wydaje się skomplikowane, wcale takie nie jest. Wynstarczy spojrzeć, jak wiele mam „uprawia” wielopieluchowanie. Aż chciałoby się powiedzieć: wielo-pielo-boom! To chyba największy trend, jaki ostatnio udało nam się zauważyć w branży pielęgnacji niemowląt. Mamy cenią sobie wielopieluchowanie nie tylko za to, że jest "eko" i zdrowe dla skóry niemowlęcia. Kochają je za wiele pięknych, kolorowych wzorów formowanek i otulaczy, których mnogość może przyprawić o zawrót głowy. Mamy przyznają się, że czasami kupują ich więcej niż trzeba, a to dlatego, że nie mogą się oprzeć słodkim, kolorowym motywom. Latem lub w domu maluszki noszą pieluszki jak spodenki! :) A Wy – stosujecie dla Waszych maluszków pieluszki wielorazowe? A może wolicie tradycyjne pampersy? Piszcie w komentarzach!