Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

Porady

Nadchodzi wielki dzień - Twoje dziecko lada moment zacznie swoją szkolną przygodę! Pociechy mogą w różny sposób reagować na nowe miejsce, nieznanych ludzi i tak wielkie zmiany w życiu. Jednak pierwszy dzień w szkole nie musi być stresujący i przerażający dla dziecka! Podpowiemy Ci co możesz zrobić, by ułatwić brzdącowi rozpoczęcie nauki w szkole i jak zadbać o pozytywne nastawienie dziecka.

W jakim wieku dziecko idzie do szkoły?

Według aktualnie obowiązujących przepisów, obowiązkiem szkolnym objęte są dzieci, które ukończyły 7 lat. Jeżeli rodzice wyrażą zgodę, to pociecha może zacząć naukę w szkole, gdy w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.

Wiemy już, ile lat ma dziecko, gdy zaczyna naukę w szkole podstawowej. Jednak jak sprawić, by pierwszy dzień w nowym miejscu, wśród wielu nieznanych osób nie był dla malucha trudnym przeżyciem, a ciekawym wspomnieniem?

Zanim dziecko zacznie naukę w szkole

Nauka w szkole może stać się dla pociechy świetną przygodą, o ile jako rodzice zadbamy o pozytywne nastawienie dziecka do zbliżającej się nowej sytuacji. Pamiętajmy o tym, by nie straszyć malucha szkołą, nauczycielami czy nową sytuacją. Opowieści w stylu “teraz to tylko nauka, a nie zabawa!” albo “koniec wygłupów, czas na książki i wkuwanie” są naprawdę kiepskim pomysłem. W ten sposób zniechęcimy malucha do szkoły jeszcze zanim na dobre zacznie się rok szkolny. 

1. Różnice między przedszkolem a szkołą

Warto wytłumaczyć pociesze różnice między codziennym dniem w przedszkolu oraz szkole, by miało czas oswoić się z myślą, że niektóre zabawy zamienią się w naukę czytania i liczenia. To jednak nie znaczy, że szkoła jest nudna!

Opowiedz maluchowi, że - podobnie jak w przedszkolu - codziennie będzie się dowiadywać nowych i ciekawych rzeczy. Niektóre zajęcia mogą wydawać się dziecku mniej interesujące, ale przydadzą się w codziennym życiu. 

2. Szacunek do innych osób

Porusz z dzieckiem kwestię tego, w jaki sposób należy zwracać się do nowych nauczycieli, a jak do koleżanek i kolegów ze szkolnej ławki. Nauczyciele to już nie “ciocie” i “wujkowie”, trzeba się do nich zwracać per “pan” lub “pani”.

To bardzo ważne, by uczyć pociechę szacunku do siebie, innych osób i otoczenia. Nie tylko nauczycielom, lecz także pani sprzątaczce, woźnej lub kucharce miło będzie usłyszeć “dzień dobry”, “dziękuję” czy “do widzenia”. Z kolegami i koleżankami można witać się przez “cześć” albo przybić piątkę. ;)

Pamiętajmy także o szanowaniu wyposażenia szkoły - wyjaśnij dziecku, że np. po szkolnych ławkach i krzesłach nie należy drapać i pisać. Szafki, tablice oraz pomoce naukowe są do wspólnego użytku uczniów oraz pracowników szkoły. Nie można pisać po książkach z biblioteki czy wydzierać z nich stron. Szanujemy również przedmioty należące do innych dzieci - nie kopiemy plecaków, nie mażemy po piórnikach czy zeszytach, nie niszczymy czyjegoś worka na WF.

3. Miejsce do nauki

Zanim rok szkolny rozpocznie się na dobre - przygotujmy dla dziecka miejsce do nauki w domu! To także dobra okazja, by uświadomić pociechę, że będzie dostawać od nauczycieli zadania domowe, które odrobi przy swoim biurku. 

Oprócz biurka zadbajmy także o regał lub szafki na szkolne podręczniki, zeszyty oraz wszelkie plasteliny, farby i bloki rysunkowe.

Bardzo ważne jest dopasowanie oświetlenia do biurka oraz potrzeb dziecka. Obowiązuje zasada, że w przypadku pociech leworęcznych źródło światła powinno stać po prawej stronie, a w przypadku praworęcznych maluchów - po lewej. Istotne jest, by snop światła padał na zeszyty i blat biurka, a nie na twarz dziecka. Światło powinno mieć też odpowiednią moc, by szkrab nie czytał przy zbyt słabym oświetleniu.

Zadbajmy również o wygodne krzesło dopasowane do wzrostu dziecka, z oparciem i miękkim siedziskiem. Co jeszcze jest ważne? Spokój podczas nauki! Stwórzmy dla pociechy komfortowe warunki, by w ciszy i skupieniu mogło zdobywać wiedzę.

4. Wyprawka do szkoły - przygotuj ją wspólnie z dzieckiem!

O przygotowywanie szkolnego ekwipunku, jak plecaki, piórniki, zeszyty i kredki można zadbać wspólnie z pociechą. O ile nie mamy wpływu na wybór szkolnych podręczników, to wiele innych akcesoriów skompletujmy w porozumieniu z maluchem. To w końcu dziecko najczęściej będzie używać zeszytów, notesów i pisaków, prawda? :)

Zapytajmy malucha, czy woli plecak w kropki, czy w paski, jakich ołówków najbardziej lubi używać albo która temperówka będzie według pociechy lepsza - niebieska czy fioletowa. Chociaż są to małe rzeczy, to dziecko poczuje, że jego zdanie jest ważne, a to z kolei wpłynie na poczucie własnej wartości. 

Oczywiście nie stawiajmy przed pociechą 50 modeli różnych plecaków, by wybrało z nich tylko jeden - tak duży wybór może być kłopotliwy dla malucha. Rodzice mogą wcześniej wybrać kilka modeli z interesującej ich półki cenowej i z tak wyselekcjonowanych produktów pozwolić dziecku wybrać jego ulubiony wzór. Maluchowi będzie łatwiej, a przy okazji unikniemy kłótni rodzice vs. dzieci w stylu “ten plecak jest za drogi, ten za duży, a w tym nie zmieszczą się książki”.

Czego nie może zabraknąć w szkolnej wyprawce?

Śniadaniówka do szkoły

Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest pożywne śniadanie! Oprócz posiłku zjedzonego w domu, przed wyjściem do szkoły, dziecko potrzebuje również drugiego śniadania. Żeby pociecha chętniej sięgnęła po kanapki albo warzywa między lekcjami, warto wykorzystać kolorowe śniadaniówki z wesołymi nadrukami. 

Śniadaniówka z kolekcji Zoo marki Skip Hop (klik) ozdobiona jest nadrukami w urocze zwierzątka. Pozwól dziecku wybrać ulubionego zwierzaka, by codziennie poprawiał mu humor podczas posiłków. 

 Śniadaniówka Pudełko śniadaniowe do szkoły Zoo marki Skip Hop

Kolejną propozycją jest zestaw na lunch - czyli lunchbox wraz z butelką marki Lassig (klik). Podobizny dzikich zwierząt sprawią, że nawet niejadek skusi się na posiłek podany w tak uroczym towarzystwie!

Zestaw na lunch Lunchbox z butelką tritanową 460ml z kolekcji About Friends Lassig

Butelka z napojem do szkoły

Pamiętajmy, że dziecko spragnione wiedzy będzie również spragnione czegoś do picia. Zadbajmy o prawidłowe nawodnienie pociechy w czasie nauki i przygotujmy bidon z orzeźwiającą wodą lub ulubionym sokiem. 

Bidon ze stali nierdzewnej z ustnikiem 500 ml About Friends marki Lassig (klik)

Butelka - bidon ze stali nierdzewnej z ustnikiem z kolekcji About Friends Lassig

Butelka tritanowa z utnikiem 550 ml Adventure marki Lassig (klik)

Bidon tritanowy z ustnikiem z kolekcji Adventure Lassig

Akcesoria szkolne dla dziecka - kredki, temperówki, pisaki…

“Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko to, co chcę!” W życiu może być jak w piosence - spraw, by Twoje dziecko miało szansę narysować wszystko to, co podpowie mu wyobraźnia! Wybierz dla malca zestaw kredek w 12, 18, 24 kolorach lub więcej, by nie ograniczać jego kreatywności.

Marka Maped znana jest w wysokiej jakości produktów do rysowania, mazania i malowania. Proponujemy zestaw trójkątnych kredek Colorpeps Monster w 24 kolorach (klik). Kształt kredek oraz giętki korpus wyprodukowany z syntetycznej żywicy sprawiają, że kolorowe ołówki wygodnie leżą w dłoni, a dziecko może tworzyć swoje rysunki godzinami.

Kredki Colorpeps Monster trójkątne 24 szt. 862624 Maped

Flamastry Colorpeps Long Life od Maped (klik) pozwolą tworzyć piękne rysunki w żywych odcieniach. Za sprawą połączenia skuwek w jednej wspólnej nasadce zniknie problem zagubionych zamknięć i wysuszonych pisaków. 

Flamastry Colorpeps Long Life 12 szt. 845045 Maped

Większy wybór akcesoriów szkolnych, m.in. kredek, flamastrów, temperówek, gumek do mazania czy szkolnych nożyczek znajdziesz w kategorii WYPOSAŻENIE PIÓRNIKA (klik)

Plecak do szkoły

W czym nosić wszystkie podręczniki, zeszyty, piórniki, kredki i śniadaniówki? Oczywiście w dziecięcym plecaku! Dobrym pomysłem będzie wybranie plecaka, który zmieści i udźwignie niezbędne szkolne akcesoria, a do tego będzie podobać się dziecku. Na pewno pociecha chętniej założy plecak do szkoły z miło kojarzącym się akcentem lub nadrukiem. 

Plecak ze stelażem na kółkach About Friends od Lassig (klik) ma sympatyczny design oraz wygodne rozwiązanie - stelaż z kółkami. Gdy zawartość plecaka okaże się zbyt ciężka na dźwiganie wszystkiego na małych, dziecięcych barkach, pociecha ma możliwość prowadzić plecak jak walizkę na kółkach. Ciekawą funkcją jest możliwość odpięcia stelaża od plecaka.

Plecak dziecięcy stelaż na kółkach About Friends LassigPlecak dziecięcy stelaż na kółkach About Friends Lassig

Pomoce naukowe dla dziecka

Najlepszą formą nauki jest zdobywanie nowych umiejętności i informacji poprzez zabawę. Marka Clementoni oferuje szeroki wachlarz gier oraz zestawów edukacyjnych dla dzieci, m.in. Zestaw 110 Eksperymentów Naukowa zabawa Clementoni (klik). Elementy zabawki pozwolą brzdącowi zagłębić się w świecie naukowych doświadczeń oraz poznać tajniki chemii, fizyki, botaniki, aerodynamiki, a nawet optyki!

pomoce naukowe dla dziecka - 110 Eksperymentów Naukowa zabawa Clementoni

Zajrzyj do kategorii ZACHĘĆ DZIECKO DO NAUKI (klik) i zobacz jakie inne produkty sprawią, że maluch będzie głodny wiedzy! :) 

5. Zachęć dziecko do pomagania innym pociechom

Podpowiedz dziecku, żeby - gdy zajdzie taka potrzeba - wspierało inne pociechy w szkole. Czasem wystarczy uśmiechnąć się do kogoś, by cały dzień stał się mniej stresujący. :) Na plastyce można pożyczyć komuś kolorowe bibuły, wymienić się różnymi odcieniami plasteliny albo poratować kolegę czy koleżankę temperówką, by naostrzyć złamany ołówek.

Gdy pierwszy dzień szkoły jest coraz bliżej!

Im bliżej początku roku, tym więcej różnorodnych i przeciwstawnych emocji będzie gromadzić się w psychice dziecka. Z jednej strony może pojawić się strach przed nieznaną sytuacją, przed zmianami, z drugiej - pociecha będzie podekscytowana tym, co czeka ją w szkole. 

Strój dla dziecka na pierwszy dzień szkoły

Warto wcześniej wytłumaczyć dziecku, że rozpoczęcie roku wymaga schludnego, galowego ubioru. Pokaż maluchowi, jaki strój masz dla niego przygotowany na tę uroczystość. Niektóre pociechy nie będą zadowolone z faktu, że trzeba się ładnie ubrać, że przecież nie lubią nosić tej gryzącej koszuli, a w wyjściowych spodenkach nie biega się za wygodnie. Oswajaj dziecko z tą myślą nawet na kilka dni przed pierwszym dniem szkoły. Pozwól pociesze przymierzyć galowe ubranka wcześniej, by przyzwyczaić je do stroju. Coś drapie? Coś jest za duże lub wydaje się za małe? Od razu się o tym dowiesz i będziesz mieć jeszcze czas, by rozwiązać problem. W dodatku unikniesz niepotrzebnych walk i kłótni o ubiór z samego rana, tuż przed rozpoczęciem szkoły.

Dobra rada dla rodzica - sprawdź wcześniej czy ubranka nie są poplamione lub za ciasne na szybko rosnącą pociechę. Dzięki temu, gdy wybije czas wyjścia na rozpoczęcie roku szkolnego, nie będziesz rwać włosów z głowy i na szybko wymyślać w co ubrać dziecko. A tak zdążysz jeszcze przeprać strój albo rozejrzysz się za większym rozmiarem koszuli dla synka czy sukienki dla córki.

Opowieści rodziców o ich pierwszym dniu w szkole

Rodzice mogą opowiedzieć dziecku o swoim pierwszym dniu w szkole - w co sami byli ubrani, jak wyglądała ich szkoła, kogo poznali podczas rozpoczęcia roku szkolnego. Być może wiadomość o tym, że ulubiona ciocia Marzenka to tak naprawdę przyjaciółka mamy ze szkolnej ławki, a wujek Henio to kolega taty poznany w pierwszym dniu w nowej szkole sprawi, że pociecha sama spróbuje nawiązać nowe znajomości, nawet mimo stresu. 

I już po pierwszym dniu w szkole. Porozmawiaj z dzieckiem o wrażeniach!

Po uroczystościach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego i awansowania dziecka z przedszkolaka na ucznia, na pewno pojawi się wiele emocji, nieznanych dotąd uczuć oraz nowych przeżyć. Zapytaj pociechę jak w jego oczach wyglądały uroczystości, co podobało się maluchowi najbardziej, a co nie przypadło mu do gustu. Dziecko może różnie zareagować - niektóre brzdące będą bardzo pobudzone wrażeniami i myślami o nowej przygodzie, z kolei inne mogą być przygaszone, smutne lub przestraszone. Warto na spokojnie porozmawiać z maluchem o jego obawach lub negatywnych przeżyciach podczas pierwszego dnia szkoły i wspólnie pomyśleć jak rozwiązać problem. 

Przygotuj wspólnie z dzieckiem plecak na kolejny dzień szkoły - sprawdźcie razem plan lekcji, spakujcie odpowiednie książki i zeszyty, piórnik oraz inne akcesoria. Z czasem pozwól maluchowi pakować tornister szkolny samodzielnie, rzuć jedynie okiem, czy dziecko nie potrzebuje pomocy lub czy zamiast książek nie spakowało ulubionych zabawek. ;)

Akcesoria szkolne, biurowe oraz plecaki, bidony i śniadaniówki znajdziesz w sklepie dla dzieci w kategorii POWRÓT DO PRZEDSZKOLA, SZKOŁY (klik)

 

A jak Wasze - Twoje oraz dziecka - nastroje przed pierwszym dniem w szkole? :) Dajcie znać w komentarzach! 

Przeczytaj także:

Zabawki dla 7- i 8-latka - pomysły na prezent

Gry familijne na rodzinne wieczory - ranking 2022

Jak nauczyć dziecko porządku i sprzątania po sobie?

zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone.

Najchętniej
czytane wpisy
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2023-01-11
Jaki fotelik dla noworodka wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem fotelików...
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-17
10% rabatu na wózki dziecięce
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-21
prezent na zajączka dla dziecka
Więcej