Przechowywanie mleka matki
Od chwili przyjścia na świat, dla maluszka najcenniejsze jest mleko jego mamy. Zastanawiasz się, w jaki sposób przechowywać pokarm, aby zachował wszystkie swoje wartości odżywcze? Poznaj najważniejsze zasady związane z przechowywaniem mleka naturalnego.
Bardzo często na ściąganie mleka kobiety decydują się wtedy, gdy pojawia się u nich tzw. nawał pokarmowy. Oznacza to, że piersi produkują tak dużo mleka, że dziecko nie jest w stanie go przejeść. Kolejnym powodem do ściągania pokarmu jest powrót mamy do pracy, który nie jest równoznaczny z koniecznością rezygnacji z karmienia mlekiem naturalnym.
Odciąganie pokarmu
Pokarm odciągać można na dwa sposoby: ręcznie lub za pomocą laktatora (klik).
Ręczne odciąganie pokarmu jest dość skomplikowane i czasochłonne; wymaga przy tym odpowiedniego treningu zanim dojdzie się do wprawy. Pamiętaj przy tym, że odciąganie pokarmu tym sposobem jest mniej skuteczne niż ssanie piersi przez maleństwo, dlatego jego efektywność może być o wiele niższa. Poniżej opisujemy model ręcznego odciągania pokarmu w kilku krokach:
- przygotuj niezbędne akcesoria do mleka (woreczki na mleko lub butelka),
- zadbaj o higienę rąk i piersi,
- zrelaksuj się, usiądź wygodnie,
- aby pobudzić brodawki sutkowe, działanie rozpocznij od delikatnego ugniatania piersi,
- ułóż palce tak, aby miały kształt litery „C” (kciuk – na piersi, w okolicy górnego brzegu otoczki, reszta palców – pod piersią). Wyczuj palcami przewody z mlekiem, poprzez delikatne przyciskanie piersi do klatki piersiowej,
- obejmij brodawkę, a następnie ją ściśnij, przesuwając przy tym skórę w kierunku brodawki (przez cały czas nie odrywaj palców od piersi),
-
aby umożliwić wydostanie się pokarmu ze wszystkich przewodów mlecznych, zmieniaj pozycję palców wokół brodawki.
Zdecydowanie częściej kobiety decydują się na odciąganie pokarmu za pomocą laktatora (ręcznego lub elektrycznego). Jest to znacznie prostsza i skuteczniejsza metoda, gwarantująca bezbolesne oraz prawidłowe ściąganie mleka, nie wiążące się z komplikacjami zdrowotnymi (zastoje, stany zapalne itp).
Przechowywanie pokarmu
- pokarm przechowuj w możliwie najchłodniejszym miejscu w lodówce, najlepiej sprawdzi się tylna część półki,
- pokarm schłodź jak najszybciej po odciągnięciu,
- przy kilkukrotnym ściąganiu pokarmu w ciągu dnia, jeśli chcesz dodać nową porcję pokarmu do schłodzonego (pobranego już wcześniej) mleka, musisz ją również uprzednio wychłodzić, aby łączone substancje miały podobną temperaturę,
- mleko przetrzymuj w specjalnie przeznaczonych do tego butelkach na pokarm lub w torebkach do przechowywania pokarmu (klik). Jeśli posiadasz sterylizator (klik), wykorzystaj go przed napełnieniem butelki,
- jeśli zamierzasz zamrozić mleko, pozostaw w pojemniku 20% wolnej przestrzeni (mleko w wyniku zamrażania zwiększa swoją objętość),
- przed podaniem pokarmu dziecku, powinno się go DELIKATNIE obracać, aby wymieszać wszystkie składniki. Nie wolno mocno potrząsać mlekiem!
-
nie wolno łączyć naturalnego mleka z mlekiem modyfikowanym.
Rozmrażanie pokarmu
Istnieją dwie opcje rozmrażania pokarmu:
- pozostawienie mleka na noc w lodówce,
- butelkę lub torebkę z pokarmem umieszcza się pod strumieniem ciepłej wody, której temperatura nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza.
Nie gotuj ani nie podgrzewaj mleka w mikrofalówce lub we wrzącej wodzie – zbyt wysoka temperatura nie tylko zabija białko zawarte w pokarmie, ale również sprzyja namnażaniu się bakterii. Nie wolno również zamrażać ponownie rozmrożonego mleka. Jeśli masz taką możliwość, wyposaż się w podgrzewacz do butelek (klik).
Termin ważności ściągniętego mleka
Tak jak wszystkie inne produkty spożywcze, tak samo mleko matki posiada swój termin ważności. Zależny jest on od temperatury, w której przechowywany jest pokarm.
Temperatura pokojowa | Maksymalnie 12 godzin |
Lodówka (max. +50C) | Maksymalnie 48 godzin |
Zamrażalnik (ok. -10°C) | Maksymalnie 14 dni |
Zamrażalnik (-18-20°C) | Maksymalnie 6 miesięcy |
Podawanie mleka dziecku
Na koniec kilka zasad dotyczących podawania mleka dziecku:
- świeżo ściągnięty pokarm nie wymaga jego podgrzewania,
- aby nie zmarnować pobranego pokarmu, najlepiej przygotuj dla dziecka taką porcję, jaką jest w stanie faktycznie jednorazowo zjeść,
- raz podgrzany, a niezjedzony pokarm nie może po raz drugi zostać podany niemowlęciu,
- temperatura pokarmu podawanego dziecku nie powinna być niższa od temperatury pokojowej oraz wyższa niż 36 °C,
-
jeśli zauważysz na powierzchni mleka żółtą warstwę – bez obaw, to tylko tłuszcz, który oddzielił się podczas procesu zamrażania. Nie usuwaj jej, gdyż jest bardzo istotnym składnikiem pokarmowym dla maluszka. Połącz składniki, obracając delikatnie butelką.
Pamiętaj, niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, postaraj się jak najdłużej karmić dziecko swoim mlekiem. O tym, jakie korzyści wynikają z karmienia piersią, nei tylko dla maleństwa, ale również dla Ciebie, dowiesz się w artykule: „Jakie korzyści wynikają z karmienia piersią?” (klik)