Wielorazowe pieluszki - wszystko, co musisz wiedzieć!
Co wybrać - pieluchy wielorazowe czy jednorazowe?
Świeżo upieczeni rodzice stają przed wieloma wyborami - trzeba zastanowić się nad odpowiednim wózkiem dla maluszka, dobrać fotelik samochodowy czy pochylić się nad akcesoriami niemowlęcymi. Odruchowo mamy ochotę sięgnąć po jednorazowe pieluchy, które są łatwe w użytkowaniu, nie ma problemu z ich dostępnością, a po użyciu wystarczy wyrzucić je do kosza. Natomiast wielorazowe pieluchy mogą przywodzić na myśl nasze babcie i prababcie, które nie miały dostępu do wygodnych jednorazówek i korzystały z tetrowych pieluch oraz tzw. ceratek. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a to, co wybierzemy dla maleństwa, będzie mieć wpływ nie tylko na naszą kieszeń i finanse, ale również na zdrowie dziecka i środowisko.
Pieluszki jednorazowe - zalety i wady
Zaletą pieluszek jednorazowego użytku jest przede wszystkim:
- łatwość i wygoda użytkowania
- nie musisz ich prać po każdym użyciu
- łatwo dostępne w niemal każdym sklepie
- są bardzo chłonne
Jednorazowe pieluchy mają także swoje wady:
- bardzo szybko się je zużywa
- często trzeba uzupełniać zapasy
- są drogie
- często trzeba je wyrzucać, by pozbyć się z domu nieprzyjemnych zapachów
- wykonane są głównie ze sztucznych substancji i materiałów
- mogą powodować u maluszka alergie, odparzenia i podrażnienia skóry
- skóra dziecka nie może oddychać, bo pieluszka nie przepuszcza powietrza, tworzy za to mokry kompres
- to trudny odpad o bardzo długim czasie rozkładu, co negatywnie wpływa na zanieczyszczenie środowiska
Pieluchy wielorazowe - zalety i wady
Plusem wielorazowych pieluszek jest:
- możliwość regulowania rozmiaru
- jedna pieluszka starcza na długi czas użytkowania, wykorzystasz ją nawet dla kilkorga dzieci
- nie musisz co kilka dni biegać na zakupy i uzupełniać zapasów
- w przeliczeniu okazują się tańsze niż jednorazowe pieluszki - nawet gdy wliczymy w to koszty prania (m.in. zużycie wody, prądu i środków piorących), to jest to oszczędne rozwiązanie
- produkuje się je głównie z naturalnych tkanin (zwłaszcza wkłady i wnętrze pieluszek), z dodatkiem sztucznych materiałów (zewnętrzna warstwa, która jest do pewnego stopnia wodoodporna)
- materiały wykorzystanie do ich produkcji są przebadane, certyfikowane, w dodatku pozwalają skórze oddychać i są paroprzepuszczalne
- nie wywołują alergii i nie zawierają szkodliwych substancji
- ekologiczne rozwiązanie - nie wyrzucasz ich po każdym użyciu, więc produkujesz mniej śmieci. Nie musisz kupować nowych pieluszek, a tym samym zmniejsza się produkcja jednorazówek i eksploatacja środowiska, zmniejsza się też Twój ślad wodny i węglowy
- nawet gdy zdecydujesz się je wyrzucić, to pieluchy wielorazowe rozkładają się w krótszym czasie niż jednorazówki
Minusem pieluszek wielorazowych jest:
- konieczność prania i suszenia po każdym użyciu
- wysoki koszt pojedynczego zakupu w porównaniu z jednorazowymi pieluchami
- w niektórych warunkach (np. podczas wyjazdu) korzystanie i pranie wielorazówek może być kłopotliwe
- wkłady mogą z czasem stawać się przebarwione, z trudnymi do sprania plamami (jest to jednak wada wizualna, nie wpływa na jakość użytkowania czy chłonność pieluszki)
- przy znacznej ilości płynów wkłady mogą lekko przeciekać (np. po długiej nocy)
Pieluszki wielorazowe - jak ich używać?
Wielorazowe pieluszki używa się niemal tak samo jak jednorazówki, a główną różnicę stanowi etap już po ściągnięciu brudnej pieluszki. ;) Zamiast wyrzucać wielorazową pieluchę, odkładasz ją do późniejszego wyprania.
Samo zakładanie wielorazowej pieluszki jest podobne jak jednorazówek. Zamiast powierzchni klejącej lub przypominających delikatne rzepy, w wielorazówkach pojawiają się napy lub zatrzaski, które ułatwiają zapinanie pieluszki. Większość pieluch wielorazowych posiada kilka opcji regulacji, więc bez problemu dopasujesz rozmiar do potrzeb dziecka.
Niektóre pieluszki wielorazowe mają od środka wszytą kieszonkę, by chłonny wkład umieścić w jej wnętrzu. O ile otulacz pozostał czysty, to wystarczy wymienić tylko przemoczony wkład na suchy. Przykładem takiego produktu jest wielorazowa pieluszka z kieszonką marki Simed (klik).
Jako wkład do pieluszki sprawdzą się naturalne materiały, np. bambusowe albo bawełniane pieluszki w gładki deseń lub barwne nadruki.
Inne modele są na stałe połączone z wkładami chłonnymi - w takim przypadku całą pieluszkę należy zmienić na czystą.
Wielorazowe pieluszki dostępne są w kilku rozmiarach, a mnogość wzorów i kolorów sprawia, że wyglądają naprawdę uroczo!
Marka Zoocchini zaskakuje pomysłami na wygląd pieluszek wielorazowych - możesz wybrać dla swojej pociechy pieluszkę z jednorożcem (klik), kaczuszką (klik) albo rekinem (klik).
By przygodę z pieluszkami wielorazowymi rozpocząć bez stresu, przeczytaj nasz poradnik: Wielorazowe pieluszki - od czego zacząć?
Jak prać wielorazowe pieluchy?
Nie musisz prać brudnych pieluszek ręcznie, żeby ich nie zniszczyć. W pralce nic nie stanie się wielorazowym pieluszkom, pamiętaj tylko o odpowiednim programie prania. Warto w tym celu sprawdzić zalecenia producenta co do temperatury oraz trybu prania.
Najczęściej producenci wielo-pieluch informują, by prać pieluszki w 40 stopniach, w programie do maksymalnie 1000 obrotów/minutę.
Boisz się, że zapomnisz w jakich warunkach prać wielorazówki? Zrób sobie notatki w telefonie lub na kartce papieru i zawieś taką informację przy pralce. Dzięki temu również pozostali domownicy będą wiedzieć w jaki sposób prać zabrudzone pieluszki. Również gdy metki przy pieluszkach wyblakną od częstego użytkowania, to z takimi notatkami najważniejsze informacje zostaną z Tobą na dłużej. ;)
Jako środek piorący sprawdzą się delikatne płyny do prania dziecięcych ubrań, np. łagodny i bezzapachowy płyn do prania Aleva (klik). Zrezygnuj z dodawania do prania środka zmiękczającego - jego działanie może sprawić, że wodoodporna powłoka wielorazowej pieluszki zacznie przepuszczać płyny i będzie przeciekać.
Jak suszyć wielorazowe pieluszki po wypraniu?
Nie susz pieluszek na rozgrzanym kaloryferze czy na intensywnym, palącym słońcu - to negatywnie wpływa na zewnętrzną warstwę wielorazówek.
Podobnie nie prasuj pieluszek wielorazowych, by ich nie zniszczyć.
Czy można używać pieluszek jedno- i wielorazowych na zmianę?
Oczywiście! Gdy jesteś z maluszkiem np. na dalszej wycieczce lub na spacerze, przyszedł czas na zmianę pieluszki i trzeba zapakować zabrudzone wkłady do późniejszego wyprania, a Ty i dziecko nie czujecie się z tym komfortowo - przyzwyczajajcie się do wielopieluch etapami. :)
Jeżeli nie masz możliwości zapakowania zabrudzonych pieluszek i zabrania ich do domu, bo np. całą rodziną wyjechaliście na urlop i nie macie dostępu do pralki - nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym czasie korzystać z jednorazowych pieluch.
Jednorazówki mogą też stanowić opcję zapasową, która uratuje Ciebie i pociechę np. gdy wszystkie wielorazowe pieluchy są w danym momencie zabrudzone, wirują w pralce lub jeszcze się suszą.
Przestawienie się z pieluszek jedno- na wielorazówki nie musi być uciążliwe i stresujące, wymaga to przede wszystkim zmiany myślenia. Stosowanie wielorazowych pieluch to już nie to samo, co kiedyś - nie trzeba męczyć się z półautomatyczną pralką (np. popularną niegdyś Franią), wystarczy wrzucić brudne rzeczy do automatu i rozwiesić mokre pieluszki do wysuszenia.
Co sądzisz na temat wielorazowych pieluszek? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Przeczytaj także:
Wielopieluchowanie - jak zacząć? 5 porad dla początkujących
Naturalnie dla mamy i maluszka – poznaj produkty Poofi!
Wygodne i oddychające ubranka dziecięce – podpowiadamy na co zwracać uwagę!