Jak nauczyć dziecko literek, cyferek, kolorów? Pomysły na naukę!

Porady

Najskuteczniejszym sposobem na naukę jest zabawa, dlatego warto wykorzystywać momenty podczas wesołych harców, rysowania czy codziennych zadań, by ułatwić dziecku przyswajanie wiedzy. W niniejszym poradniku przedstawimy propozycje kolejno na naukę: literek, cyferek oraz kolorów. Podpowiemy także, w jaki sposób bawić się z dzieckiem, by zdobywanie wiedzy stało się przyjemnym zajęciem. :)

NAUKA LITEREK

Jak nauczyć dziecko literek?

Zwróćmy uwagę, by nauka literek (lub kolorów, cyferek itd.) była dopasowana do etapu rozwojowego dziecka. Nie oczekujmy od pociechy, że w wieku dwóch lat nauczy się rozpoznawać wszystkie znaki alfabetu i czytać całe zdania. Dajmy maluchowi czas, by miał szansę uczyć się w swoim tempie, krok po kroku, a wkrótce sami będziemy w szoku (oczywiście pozytywnym), jak wiele potrafi nasz brzdąc! :)

1. Wspólne czytanie książeczek i bajek

Czytanie do snu pomoże maluchowi zasnąć, a przy okazji wieczornej lektury pokażmy dziecku literki w książeczce (na początek wystarczy kilka liter) i wytłumaczmy o co z tymi wszystkimi zawijasami oraz znaczkami chodzi. ;) Każdego dnia możemy zaznajamiać malucha z kolejną literką, przy okazji oglądania książeczek i poznawania nowych wyrazów. "P" jak "piesek", "G" jak "Gucio" i "B" jak "bajka". Bardzo popularne i lubiane przez pociechy są m.in. książeczki o przygodach Felusia i Gucia (klik).

Feluś i Gucio idą do przedszkola Nasza Księgarnia

2. Rysowanie i kolorowanie literek

Nauka liter przez kolorowanki? Ależ owszem! W internecie znajdziesz darmowe szablony kolorowanek-literek do samodzielnego wydrukowania, a pociecha może je pomalować według swojego gustu i poznawać kolejne znaki alfabetu. Nie masz drukarki pod ręką? Spróbuj odrysować kształt litery na kartce - przy okazji Twoje dziecko zobaczy, w jaki sposób pisze się daną literkę. Teraz oddaj literkę w ręce malucha i niech zadzieje się zabawa! 

Zamiast kartek i drukowania kolorowanek przydać się Wam może np. Stacja rysunkowa z tablicą od firmy Maped (klik).

Stacja rysunkowa z tablicą składaną 907022 Maped Creativ

3. Gra w klasy z literkami

Naukę i zabawę można przenieść na dwór! :) Przyda się Wam kolorowa kreda, którą narysujecie literki na alejce w parku lub na chodniku. Naukę literek można połączyć z grą w klasy - wewnątrz narysowanych pól wpiszcie po jednej literze alfabetu. Teraz, po każdym skoku na kolejne pole, dziecko podaje na głos na jaką literkę właśnie wskoczyło. 

W podobny sposób można zaznajomić pociechę z cyferkami.

4. Nauka podczas posiłków - np. literkowy makaron

Makaron w literki nie tylko urozmaici posiłek, ale przyda się do nauki w smacznym stylu. ;) Zapoznajmy malucha np. z pierwszą literą jego imienia i spróbujmy najpierw wspólnie odszukać podobny makaronik, a później schrupać ze smakiem cały obiadek. 

Inną propozycją jest układanie dodatków np. na kanapkach lub talerzyku w taki sposób, by powstawały literki

5. Rozpoznawanie literek po dźwiękach

Dziecko może rozpoznawać litery nie tylko po ich wyglądzie, ale również po wymowie. Dzięki temu w przyszłości nauka czytania przyjdzie szkrabowi z łatwością.

Podczas czytania czy rysowania literek tłumaczmy pociesze jak wymawia się dany symbol. Dla najmłodszych maluchów, które ukończyły 1. rok życia, polecamy zabawki edukacyjne, np. Muzyczny pociąg ABC od Mega Bloks (klik). Gadżet nie tylko zapewni wesołą i wciągającą zabawę, ale przy okazji zaznajomi dzieci z alfabetem.

Muzyczny pociąg ABC firmy Mega BloksMuzyczny pociąg ABC firmy Mega Bloks 

6. Układanki i puzzle z literkami

Wykorzystaj puzzle i układanki, by Twoje dziecko z ich pomocą nauczyło się rozpoznawać litery alfabetu! Pociecha może odgadywać jakie literki znajdują się na poszczególnych elementach, a Ty - jako rodzic - podpowiadasz maluchowi jak mu idzie. Poznawanie liter połączcie z zabawą i np. stwórzcie układankę z ulubionych literek pociechy.

Przykładem zabawki w takim stylu są Duuuże puzzle z alfabetem od firmy Czuczu (klik).

Duuuże puzzle z dziurką Alfabet 3+ 49126 CzuCzu

Podobne zastosowanie ma Notes z naklejkami do nauki alfabetu (klik). Naklejki są samoprzylepne i służą do wielokrotnego użytku. Pociecha może naklejać wybrane literki lub wykorzystać notes do “napisania” z ich pomocą pierwszych, prostych wyrazów!

Naklejki papierowe - literki do nauki alfabetu 29012 Stick'n

Więcej pomysłów na zabawki przydatne podczas nauki literek znajdziesz w kategorii ZABAWKI EDUKACYJNE DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA (klik).

NAUKA CYFEREK

Jak nauczyć malucha cyferek?

Niektóre z pomysłów na naukę rozpoznawania literek przez dziecko, jak np. grę w klasy czy kolorowanie, możesz wykorzystać także przy zapoznawaniu szkraba ze światem liczb. Jednak żeby nie zabrakło Wam ciekawych zabaw - poniżej przedstawiamy kolejną porcję inspiracji!

1. Kolorowe liczydła

Do nauki cyferek sprawdzą się przede wszystkim liczydła. Tradycyjne modele, w wielu kolorach lub w nieco odświeżonej formie, jak np. Cyferkowy zawrót głowy od firmy Trefl (klik) zachęcą malucha do przekładania poszczególnych elementów i układania ich w rozmaity sposób. Efekt? Zanim się obejrzysz, a pociecha nauczy się liczb! Zabawka przyda się także podczas nauki liczenia (dodawanie i odejmowanie).

liczydło Cyferkowy zawrót głowy na palikach 61405 Trefl

2. Rozpoznawanie pojedynczych cyfr

Pokazujmy dziecku dany symbol i wytłumaczmy jaką nosi nazwę. Zacznijmy od pojedynczych cyferek, stopniowo dodając kolejne. Pomocne w tym zadaniu okażą się np. piosenki dla dzieci o cyferkach i liczeniu

Także zabawki edukacyjne mogą wprowadzić dziecko w świat liczb podczas codziennej zabawy. Sprytny Dinuś firmy Dumel Discovery (klik) to interaktywna zabawka, która mówi i uczy m.in. nazw cyferek, literek oraz owoców. 

SPRYTNY DINUŚ INTERAKTYWNY DLA DZIECI DUMEL DISCOVERYSPRYTNY DINUŚ INTERAKTYWNY DLA DZIECI DUMEL DISCOVERY

Gdy dziecko pozna już wszystkie cyferki od 0 do 9, można wejść na wyższy poziom nauki i zaznajomić pociechę z liczbami dwucyfrowymi. Świetną pomocą dydaktyczną staną się magnetyczne literki (klik), które przymocujemy do lodówki albo tablicy magnetycznej. Pomysłem na zabawę połączoną z nauką będzie ułożenie cyferek w odpowiedniej kolejności. Następnie można pobawić się w tworzenie większych liczb i ich odczytywanie. A gdy brzdąc ma ochotę na coś trudniejszego - ustawmy elementy tak, by stworzyć z nich równanie! Dziecko może odejmować, dodawać, dzielić oraz mnożyć.

Cyferki magnetyczne na lodówkę firmy Alexander

3. Liczenie ciasteczek, cukierków albo klocków

Przenieśmy naukę cyferek na przykładowe przedmioty. Możemy policzyć wspólnie z pociechą słodycze albo zabawki i dopasować do wyniku odpowiednią liczbę. Przy pięciu cukierkach narysujmy cyfrę “5”, przy dwóch lalkach “2”. Dzięki temu dziecko skojarzy symbol z rzeczywistą liczbą słodyczy lub zabawek.

To także świetny pomysł na naukę liczenia - policzmy wspólnie z pociechą ciasteczka: jeden, dwa, trzy… albo klocki w ulubionym kolorze.

Do nauki cyferek i liczenia możemy wykorzystać także inne przedmioty - np. autka dziecka, figurki do zabawy albo karciane gry. Talia Skip Bo od Mattel (klik) zawiera 162 karty z numeracją od 1 do 12. Przy pomocy kart warto pokazać dziecku jak wyglądają poszczególne liczby i w jakiej kolejności się pojawiają.

Gra karciana Skip-Bo 52370 Mattel

Więcej pomysłów na zabawki pomocne w nauce cyferek znajdziesz w kategorii ZABAWKI EDUKACYJNE DO NAUKI LICZENIA (klik).

NAUKA KOLORÓW

Kiedy rozpocząć z maluchem naukę rozróżniania barw?

O czym warto pamiętać podczas nauki kolorów? Najmłodsze dzieci najlepiej dostrzegają kontrasty. Nieco starsze brzdące zwracają uwagę przede wszystkim na intensywne barwy oraz jaskrawe odcienie. Właśnie z tego powodu kilkumiesięczne pociechy lubią oglądać np. kontrastowe książeczki edukacyjne i chętniej bawią się zabawkami w czarno-białe i/lub czerwone desenie. Oczywiście, kilkumiesięczne czy roczne dziecko nie będzie w stanie nazywać kolorów, jednak rodzice już w tym momencie mogą zaznajamiać maleństwo ze światem barw

Dwu- i trzylatki zwracają uwagę również na inne kolory, w szczególności na kolor żółty, niebieski, zielony oraz czerwony. Połączenia tych barw będą dla nich szczególnie interesujące! Warto pokazywać maluchowi zabawki w różnych kolorach albo np. podczas spaceru zwrócić uwagę na mijany obiekt i powiedzieć w jakim jest odcieniu - żółty domek, brązowy piesek, zielona trawa.

Jak nauczyć pociechę kolorów? Pomysły na zabawy

1. W jakim kolorze jest ten przedmiot?

Pokażmy maluchowi ulubioną zabawkę lub książeczkę i zapytajmy jaką barwę ma przedmiot. Na początku nazywajmy kolory wraz z dzieckiem, by zaznajomić pociechę z nowymi określeniami. Biały pluszowy miś, czerwony pociąg, żółta kredka. 

Można też wskazać na dany przedmiot w pokoju lub podczas spaceru i poprosić dziecko, by podało nazwy kolorów.

2. Pokaż rzeczy w kolorze…

Zabawa polega na tym, że rodzic podaje nazwę koloru, a zadaniem pociechy jest znalezienie w najbliższym otoczeniu rzeczy w danej barwie. Przykładowo, na słowo “żółty” dziecko może pokazać żółtą zabawkę, sukienkę mamy albo swoje kalosze

Szukajmy przedmiotów razem z maluchem i przy okazji wytłumaczmy mu, że w kolorze żółtym jest także słońce, cytryna albo kwiatki w parku. To dobre ćwiczenie również na spostrzegawczość! 

3. Dopasowanie do siebie różnych rzeczy w tej samej barwie

Co jeszcze, tak jak niebo, jest w niebieskim kolorze? Zapytajmy dziecko co pasuje swoim odcieniem do danego przedmiotu. Zielona jest trawa i liście na drzewach, można mieć zielone oczy albo czapkę.

Podpowiadajmy maluchowi, gdy ma problem z dopasowaniem do siebie takich samych barw. Jeśli się pomyli - naprowadźmy go na prawidłowy trop

Inną formą tej zabawy będzie dopasowanie markerów do zatyczek w odpowiednim odcieniu albo łączenie skarpetek w pary pod względem kolorów.

4. Nauka kolorów podczas rysowania i malowania

Czas tworzenia przez dziecko artystycznych prac można wykorzystać do oswajania pociechy z nazwami barw oraz odróżniania od siebie różnych odcieni. Możemy pobawić się z dzieckiem np. w rysowanie tego, co zobaczyliśmy podczas spaceru po parku albo w trakcie zakupów. Złapmy za różową kredkę i zapytajmy malca, co można z jej pomocą narysować. Kwiatki? Bluzeczkę? A może cukierki? Podobny manewr wykorzystajmy podczas malowanek czy wycinanek. 

Innym sposobem na rozróżnianie kolorów będzie omówienie z dzieckiem już gotowego malunku lub rysunku. Poprośmy pociechę o wymienienie nazw odcieni, jakich użyło w swojej pracy. 

FLAMASTRY COLORPEPS JUMBO 12 KOL. 846020 MAPED

5. Układanki z klocków w intensywnych kolorach

Rozsypcie klocki na stoliku albo podłodze i pozwól dziecku posegregować je według kolorystyki. Na jedną stertę odłóżcie żółte elementy, druga kupka niech składa się z zielonych klocków itd. W trakcie zabawy zachęcaj malca do tego, by nazywał poszczególne kolory klocków.

A teraz pora na tworzenie konstrukcji! Można poprosić dziecko, by korzystało na zmianę z klocków w różnych barwach albo układało budowlę tylko z jednego lub dwóch kolorów.  

kolorowe klocki duże Mega Blokskolorowe klocki duże Mega Bloks

Nauka kolorów, cyferek i literek - podsumowanie

Dzieci chłoną nowe informacje jak gąbka - jest to zauważalne szczególnie u 2- i 3-latków, a tendencja ta utrzymuje się do ok. 6. roku życia. Gdy uatrakcyjnisz naukę, np. poprzez gadżety edukacyjne lub wciągające zabawy, to pociecha jeszcze szybciej i skuteczniej przyswoi wiedzę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. ;)

Najważniejsze to nie zmuszać dziecka siłą czy krzykiem do nauki. Obserwujmy malucha oraz to, czym się interesuje. W ten sposób będzie nam łatwiej zaciekawić dziecko literkami czy cyferkami. Twoje dziecko lubi śpiewać? Wyśpiewajcie wspólnie alfabet albo liczby! Pociecha woli rysować? Namalujcie literki i cyferki w różnych kolorach. 

I jeszcze jedna istotna sprawa - każde dziecko jest inne. Jeden brzdąc w krótszym czasie nauczy się całego alfabetu, druga pociecha z trudem będzie liczyć. Pozwól brzdącowi rozwijać się w jego własnym tempie, a w razie problemów pomagaj mu i okazuj wsparcie. 

Życzymy Wam przyjemnej i owocnej nauki oraz zabawy! :)

Przeczytaj także:

Jak spędzić czas z dzieckiem w domu podczas choroby?

Ranking zabawek interaktywnych dla dzieci 2022

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone.

Najchętniej
czytane wpisy
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2023-01-11
Jaki fotelik dla noworodka wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem fotelików...
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-17
10% rabatu na wózki dziecięce
Więcej
Anekke - najmodniejsze torebki na jesień i zimę 2021
2022-03-21
prezent na zajączka dla dziecka
Więcej