Ciąża a jazda samochodem
Jesteś w ciąży? Pamiętaj – teraz dbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również Twojego maleństwa! W dzisiejszym artykule poznasz zasady bezpiecznego podróżowania w czasie ciąży.
Pasy bezpieczeństwa. Zapinać czy nie?
Kodeks drogowy bardzo wyraźnie zezwala na jazdę kobiety w widocznej ciąży bez zapiętego pasa (zarówno w roli pasażera jak i kierowcy). Czy warto korzystać z tego przyzwolenia?
Odradzamy. Pamiętaj, nawet jeśli Ty jesteś ostrożnym kierowcą, nigdy nie możesz przewidzieć, jak zachowa się osoba prowadząca samochód obok Ciebie. Kolizje lub nagłe hamowanie w sytuacji, w której nie będziesz miała zapiętych pasów, może doprowadzić do silnego uderzenia brzuchem w kierownicę lub deskę rozdzielczą, a tym samym poważnego zaszkodzenia Twojemu maleństwu. To właśnie pasy bezpieczeństwa uchronią Was najlepiej w razie ewentualnego wypadku!
Jeśli zdecydujesz się na jazdę z pasami, pamiętaj, aby były one właściwie zapięte. Nie mogą przechodzić przez brzuch, ponieważ ich ucisk może zaszkodzić dziecku (poprzez nacisk na łożysko). Pas dolny musi znajdować się pod brzuchem (na wysokości kości miednicy), a skośny pod obojczykiem. Pamiętaj o zdjęciu kurtki, aby pas jak najlepiej mógł ochronić Twoje ciało. Zapięte pasy często zsuwają się, więc w razie ewentualnego wypadku również mogą stanowić zagrożenie. W takiej sytuacji polecamy specjalny adapter BeSafe. Adapter nie opina brzucha, cały nacisk skierowany jest na miednicę. Powinien być stosowany już od samego początku ciąży – w przypadku nagłego, silnego hamowania uchroni przed odklejeniem łożyska lub poronieniem.
A co z poduszką powietrzną?
Nie powinnaś jej odłączać, ponieważ nie stanowi żadnego zagrożenia. Jeśli prowadzisz samochód wyposażony w poduszki powietrzne, przed przystąpieniem do jazdy odsuń jak najdalej do tyłu swój fotel, postaraj się także nieco odchylić jego oparcie. Dzięki temu w sytuacji, w której doszłoby do kolizji, zachowasz bezpieczną odległość między kierownicą a klatką piersiową.
Jaką pozycję za kierownicą powinnam obierać?
Jeśli jesteś kierowcą – pamiętaj o wygodnej pozycji, jednak nie może ona być półleżąca (za to swobodnie możesz skorzystać z niej jako pasażer), ponieważ ogranicza pole widzenia, a tym samym źle wypływa na Twoje bezpieczeństwo.
Bardzo ważne jest także odpowiednie ustawienie fotela. Twoje plecy powinny przylegać do oparcia. Prawidłowa odległość brzucha od kierownicy to około 25 centymetrów (wraz z zaawansowaniem ciąży ten dystans będzie się zmniejszał). Nogi bez problemu powinny sięgać do pedałów.
Do kiedy mogę prowadzić samochód?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, samochód możesz prowadzić do końca II trymestru. Również i w III trymestrze (i to aż do dnia porodu!) wiele kobiet decyduje się na jazdę samochodem w roli kierowcy. Jednak pod koniec ciąży Twoje ruchy z racji pokaźnego brzuszka staną się o wiele bardziej utrudnione, częściej będziesz miała także pogorszone samopoczucie (nieraz zdarzają się problemy z koncentracją). Za kierowcą wielokrotnie przytrafiają się stresujące sytuacje. Te wszystkie czynniki mogą wpłynąć negatywnie na Ciebie i Twoją jazdę. Dlatego zanim usiądziesz za kółkiem, przemyśl, czy na pewno jest to konieczne.
Zastanów się również, czy to dobry pomysł, abyś prowadziła samochód, jeśli zdarzają Ci się dolegliwości takie jak senność i rozkojarzenie (szczególnie w I trymestrze). Zdecydowanie utrudniają jazdę i zwiększają ryzyko wypadku. Jeśli masz problemy z koncentracją, ciągle jesteś zmęczona, najlepszym wyborem będzie fotel pasażera.
Z kolei w III trymestrze bardzo często kobiety narzekają na skurcze, głównie nóg. Jeśli przytrafiają Ci się nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia, zastanów się, jak duża jest ich siła i częstotliwość oraz czy to również nie będzie miało niekorzystnego wpływu na prowadzenie samochodu.
Czy w ciąży mogę wybierać się w dłuższą podróż autem?
Nie ma poważnych przeciwwskazań, dla których powinnaś zaniechać dłuższych podróży samochodem. Zaplanuj dobrze drogę. W zaawansowanej ciąży lepiej wybierać nawierzchnię „lepszej jakości” – długie i częste wstrząsy mogą wywołać skurcze porodowe lub nudności (we wczesnym etapie ciąży). Sprawdź w nawigacji zaplanowaną trasę, zorientuj się, czy nie odbywają się na niej roboty drogowe lub zawężenia jezdni, unikaj przejazdów przez zakorkowane centra miast.
Podczas dalekodystansowych podróży zapewnij sobie właściwy komfort jazdy – odchyl fotel do tyłu, aby nie uciskać zbyt mocno brzucha. Rób sobie krótkie przerwy w czasie jazdy, najlepiej co 1,5 godziny. W przypadku występowania obrzęków na dłuższą trasę zaopatrz się w ciążowe pończochy uciskowe.
Najbezpieczniejszy dla długich podróży jest II trymestr, ponieważ właśnie w tym czasie ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu jest najmniejsze. Również w II trymestrze powinny ustąpić dolegliwości takie jak senność, mdłości czy osłabienie.
Przed dłuższą podróżą nie zapomnij o przeglądzie technicznym samochodu, aby uniknąć trudnych i stresujących sytuacji podczas jazdy.
O czym pamiętać, aby jazda samochodem była bezpieczna?
Teraz, kiedy odpowiadasz nie tylko za swoje życie, ale również maleństwa, które nosisz w swoim brzuszku, pamiętaj bezwzględnie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- nie korzystaj z telefonu komórkowego,
- przewiduj sytuację na drodze,
- postaraj się nie jeść podczas prowadzenia auta,
- jeśli planujesz dłuższą podróż, rób sobie w trakcie jazdy krótkie przerwy,
- zachowaj bezpieczną prędkość i odległość od pozostałych uczestników ruchu,
- za kierownicą siadaj wypoczęta,
- nie zapominaj o przerwach na WC, najlepiej zawsze kiedy pojawi się taka potrzeba,
- aby zapobiec przeziębieniu, unikaj zbyt długo włączonej klimatyzacji, jednak dopilnuj, aby różnica temperatury w aucie i na zewnątrz nie była większa niż 60C,
- jeśli masz taką możliwość, unikaj jazdy w korkach,
- dostosuj tryb jazdy do warunków pogodowych,
- pamiętaj o prawidłowej i bezpiecznej pozycji podczas jazdy,
- w zaawansowanej ciąży unikaj samotnej podróży samochodem,
- w każdą drogę zabieraj ze sobą kartę przebiegu ciąży i pozostałą dokumentację medyczną,
- nie wyjeżdżaj z domu na ostatnią chwilę (unikniesz pośpiechu i stresu).
Czy w ciąży mogę zdawać egzamin na prawo jazdy?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do nauki jazdy i podejścia do egzaminu. Jednak jeśli jesteś wrażliwą osobą, bardzo podatną na stres, zastanów się, czy nie lepiej przełożyć termin egzaminu. Silne emocje i nerwy będą działać niekorzystnie na Twoje maleństwo, a w zaawansowanej ciąży mogą przyczynić się nawet do przedwczesnego porodu!
Jesteś w ciąży i zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie Ciebie oraz Twojego maleństwa? Skorzystaj z adapterów do pasów. Możesz kupić je tutaj lub wypożyczyć je w naszej Wypożyczalni.
Inne artykuły, które mogą cię zainteresować:
Wyprawka dla niemowlaka - od czego zacząć?
Jak przetrwać upały w ciąży?
10 przesądów na temat ciąży
Hiponoporód, czyli poród bez bólu
Jak przygotować się do porodu?
Pakujemy walizkę do szpitala