Jak przetrwać upały w ciąży?
Dla przyszłej mamy ciąża to niełatwy czas: organizm zmienia się, z każdym kolejnym dniem robi się coraz trudniej i… ciężej. Jeśli jesteś w II trymestrze ciąży, letnie upały nie będą dla ciebie aż tak bardzo dokuczliwe. Skończyły się nudności, osłabienie i senność, brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży – czerp z lata pełnymi garściami! Gorzej, jeśli trafiłaś na I lub III trymestr. Prawdziwym wyzwaniem jest letnia fala upałów – wysokie temperatury, suche powietrze, duchota i silne promienie słońca. Jak radzić sobie z największymi ciążowymi problemami latem? Podpowiadamy!
1. Dbaj o nawodnienie organizmu
Upalny dzień jest męczący nie tylko dla ciebie, ale również dla maluszka, którego nosisz pod sercem. Jak zadbać o to, aby upały nie obciążały zbytnio twojego organizmu?
- Miej przy sobie zawsze butelkę z wodą, najlepiej średniomineralizowaną (zapobiegnie dodatkowo powstawaniu skurczy). Jeśli jesteś w domu, możesz wodę schłodzić w lodówce i dodać do niej trochę mięty oraz soku z cytryny.
- Wypijaj każdego dnia minimum 3 litry wody! Jeżeli nie jesteś pewna ile wody pijesz w ciągu dnia - zainstaluj aplikację w telefonie przypominającą o regularnym przyjmowaniu napojów. Nie jesteś zwolenniczką takich aplikacji? Możesz zapisywać w notatniku lub planerze ile szklanek wody już wypiłaś.
- Pij chłodne, owocowe koktajle – nie dość, że pomogą ci się ochłodzić, to zaserwujesz sobie dodatkowo pożywną porcję witamin.
- Zamiast gorącego, smażonego lub duszonego obiadu sięgnij po chłodnik i lekkie dania, np. sałatki i surówki.
- Spryskuj ciało wodną mgiełką. Warto nosić spray z wodą w torebce i korzystać z orzeźwienia podczas spacerów! :)
- Rób sobie w ciągu dnia chłodne kompresy.
- Chodź na basen - w bezpieczne, sprawdzone miejsca. Pamiętaj, że w ciąży łatwo nabawić się grzybicy pochwy, dlatego unikaj pływalni o wątpliwej renomie, które nie dbają o czystość i bezpieczeństwo klientów.
2. Sposoby na opuchlizny i obrzęki podczas upałów
Jeszcze nie ma południa, a ty już czujesz obrzęknięte dłonie i nogi. Z każdą kolejną godziną jest coraz gorzej, by pod koniec dnia nogi były spuchnięte jak balony. W ciąży to normalne, a upały tylko zwiększają problem. Opuchliznę powodują zaburzenia krążenia, rosnąca macica uciska żyły, utrudniając przepływ krwi. Jak zmniejszyć lub zapobiec opuchliźnie w ciąży podczas upałów?
- Gdy odpoczywasz, trzymaj nogi uniesione lekko do góry.
- Połóż chłodne kompresy na nogach.
- Rób sobie orzeźwiającą kąpiel z dodatkiem soli – chłodny natrysk kieruj na nogi od dołu do góry.
- Masuj palce stóp i dłoni w kierunku serca.
- Pij dużo wody - pomoże to uniknąć obrzęków.
- Nie noś skarpetek z uciskającą gumką.
- Zrezygnuj z butów na obcasie.
- Zrezygnuj z noszenia biżuterii – głównie pierścionków i obrączki.
- Ogranicz spożycie soli.
- Smaruj nogi żelem chłodzącym z mentolem.
- Gdy siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę - to utrudnia przepływ krwi.
By szybko przygotować chłodzące kompresy, wykorzystaj wkłady żelowe, np. marki Curver (klik). Żelowe kompresy szybko schłodzisz w lodówce lub zamrażarce i możesz stosować je na ciało.
3. Ogólne osłabienie w ciąży podczas upałów
Skłonność do osłabień i omdleń to również uciążliwa przypadłość kobiet w ciąży. Najczęściej dzieje się tak, gdy zbyt długo znajdujesz się w pozycji pionowej i nagle chcesz usiąść lub wstać. Twoje serce musi teraz przepompowywać większą ilość krwi. Jeśli w tym czasie krew odpłynie z mózgu, dochodzi do niedotlenienia i robi ci się słabo. W takiej sytuacji:
- usiądź w chłodnym miejscu w cieniu;
- opuść głowę - najlepiej skieruj ją między nogi, żeby krew mogła dopłynąć do górnej części ciała. Jeżeli masz już duży brzuszek, który to uniemożliwia - postaraj się usiąść i opuścić tułów na dłuższą chwilę, by Twój organizm mógł dojść do siebie;
- nabierz kilka głębokich wdechów. Oddychaj powoli i skup się na tym, by powietrze wypełniło całe Twoje płuca. Na spokojnie zrób wydech i powtarzaj kroki, dopóki nie zrobi Ci się lepiej;
- napij się wody;
- zrób sobie chłodny kompres na czoło i/lub kark lub spryskaj twarz wodą;
- dużo wypoczywaj, zwolnij tempo pracy i pamiętaj o regularnych przerwach.
Twoje samopoczucie poprawią także kąpiele w letniej wodzie oraz chłodne prysznice.
4. Ciąża i upały, a nadmierne pocenie
Gdybyś mierzyła codziennie temperaturę, zauważyłabyś, że już od samego początku ciąży jest ona nieco podwyższona (oscyluje w granicach 37oC). Dodatkowy ciężar ciała również wpływa na podwyższenie temperatury, a tym samym zwiększoną potliwość. Jak poradzić sobie ze wzmożonym poceniem w czasie ciąży i upałów?
- Noś lekkie, przewiewne ubrania, najlepiej sukienki lub tuniki. Wybieraj ciuchy z naturalnych materiałów, jak len, bambus, bawełna czy jedwab.
- Unikaj sztucznych materiałów i obcisłych spodni.
- Nocą zastąp kołdrę lekkim kocem lub prześcieradłem.
- Zostawiaj na noc otwarte okna.
- Zaopatrz się w talk kosmetyczny, który pomoże ci uniknąć otarć, np. pod biustem.
- Rób chłodne kompresy na twarz i dekolt.
Uważaj na klimatyzację! Jeżeli różnica między temperaturą powietrza na zewnątrz różni się o ok. 5-6oC od temperatury pomieszczenia klimatyzowanego, bardzo łatwo jest się przeziębić!
5. Osłaniaj głowę, gdy przebywasz na słońcu
Czapki z daszkiem, kapelusze słomkowe, zwiewne chustki - niezależnie na co się zdecydujesz, pamiętaj o osłanianiu głowy przed ostrym słońcem! W upalne i bezchmurne dni nietrudno nabawić się udaru słonecznego, a nakrycie głowy będzie Twoim sprzymierzeńcem podczas ciąży.
Trudno Ci przekonać się do czapek i kapeluszy? Spróbuj pobawić się modą i różnymi stylizacjami, a nakrycie głowy potraktuj jako ciekawy dodatek do stroju.
6. Plamy i przebarwienia na skórze
Zastanawiasz się, czemu latem na Twojej skórze tworzą się nieładne plamy i przebarwienia? Powstają w efekcie nadmiernej ekspozycji na słońce oraz pracy ciążowych hormonów. Nawet po zakończeniu ciąży możesz mieć trudności z rozjaśnieniem i pozbyciem się plam ze skóry, dlatego lepiej zapobiegaj ich powstawaniu. Jak możesz to zrobić?
- Używaj kremów z filtrem, gdy przebywasz na słońcu.
- Nie wystawiaj się na działanie słońca między godziną 11:00 a 15:00 - wtedy słońce praży najbardziej. Staraj się skrywać w cieniu.
- Unikaj zbyt długiego przebywania na słońcu.
- Noś kapelusze z dużym rondem, które osłonią kark, twarz i szyję.
Stosuj nawilżające balsamy na całe ciało, by zadbać o dobrą kondycję swojej skóry. A gdy zbyt intensywne słońce i suche powietrze sprawi, że np. Twoje usta będą spierzchnięte i obolałe - zastosuj balsam do ust z lanoliną Lansinoh (klik).
Natomiast o skórę na piersiach i dekolcie - jeszcze przed porodem - zadba balsam do pielęgnacji biustu Aleva (klik). Kosmetyk ma naturalny skład, intensywnie nawilża i przyda się do pielęgnacji skóry wysuszonej i napiętej. Podczas nakładania balsamu możesz wykonać delikatny masaż piersi, by poprawić krążenie w skórze oraz zapobiegać powstawaniu rozstępów.
Pamiętaj, kiedy nie masz już siły i nawet nie możesz się wypłakać, bo od upałów wysuszyły się Twoje kanaliki łzowe – pomyśl o tym, że już niedługo spotkasz się twarzą w twarz ze swoim ukochanym maluszkiem. Wierzymy, że nasze porady pomogą ci w walce z upałami. A jakie są twoje sposoby na letnią ochłodę?
Inne artykuły, które mogą cię zainteresować:
Ciąża a jazda samochodem
Co trzeba wiedzieć o przewijaniu niemowlaka
Wyprawka dla niemowlaka - od czego zacząć?
10 przesądów na temat ciąży
Jak przygotować się do porodu?
Pakujemy walizkę do szpitala